Po 18 mesačnej nútenej prestávke sa svet MCU (Marvel Cinematic Universe) konečne rozrastá o nového člena. Nie je ním žiaden akčný veľkofilm, ale prvý z trojice avizovaných seriálov, ktoré budú udalosti populárneho univerza dopĺňať a zásadne sa s ním prepájať. Seriálové spin-offy mal pôvodne odštartovať akčne ladený Falcon and the Winter Soldier, kvôli odkladom však ako prví na televízne obrazovky prichádzajú Wanda Maximoff a Vision v seriálovej novinke WandaVision.

Povedať o nej, že je poňatá netradične, by bolo výrazne nedostačujúce, čerstvá séria z dielne Disney+ sa vymyká všetkému, čo sme v rámci MCU doposiaľ mohli vidieť. Je totiž sitkomom. Iste, netradičné poňatie je televíznym fanúšikom známe už nejaký piatok, aj napriek tomu ešte stále nechápavo krútime hlavou, akým smerom sa tvorcovia pri novinke rozhodli ísť.

Zaskočení sme boli aj pri spustení prvej z dvojice epizód, ktoré sú po premiére seriálu aktuálne k dispozícii na Disney+ (streamovacia služba na Slovensku zatiaľ nie je oficiálne spustená, jediným spôsobom, ako sa k jej obsahu v našom regióne legálne dostať, je využitie VPN).

Marvel Studios

Wanda a Vision tu totiž ako manželia žijú spokojným rodinným životom a riešia každodenné problémy na americkom predmestí v rôznych etapách 20. storočia. Šťastný pár sa v prvých dvoch epizódach zaoberá triviálnymi starosťami, ako prípravou na kúzelnícku šou či večerným pohostením úzkoprsého šéfa z práce, idylická domácnosť však naráža na zásadný problém. Nie je skutočná.

To si miestami uvedomujú aj hlavné postavy, ktoré nevedia odpovedať na základné otázky. Kde a kedy sa stretli? Čo Vision vlastne v práci robí? A ako to, že nikomu neprekáža, že každá epizóda sa odohráva v inom časovom období? WandaVision sa vysvetľovaním podobných otázok v úvode nezapodieva,  dejová zápletka je v nich dávkovaná veľmi striedmo a seriál sa nateraz javí predovšetkým ako pocta americkým sitkomom.

Po prvých dvoch dieloch vlastne stále nevieme povedať, o čom WandaVision v skutočnosti je. Tu a tam je divákom naznačená širšia perspektíva, či už v podobe záhadného hlasu z rádia, ktorý sa snaží komunikovať s Wandou a pýta sa, kto jej ubližuje alebo formou helikoptéry SWORDu, tvorcovia však nateraz vysvetlenia nechávajú na divokých fanúšikovských teóriách.

Jedna z nich, s ktorou sa vieme stotožniť aj my, hovorí, že udalosti seriálu sa dejú iba v mysli Wandy, ktorá sa v reálnom svete nevie zmieriť so smrťou Visiona a uchýlila sa do alternatívnej reality odohrávajúcej sa v americkej televízii. Netradičné zasadenie by mohlo byť vysvetlené tým, že Wanda sa o Amerike dozvedela práve sledovaním sitkomov, keď malá vyrastala vo fiktívnej  východoeurópskej krajine Sokovia. Na odhalenie skutočného zámeru autorov si však budeme musieť počkať.

Marvel Studios

Krok tvorcov predstaviť namiesto klasickej akcie s tonami CGI efektov situačnú komédiu síce obdivujeme, zároveň je však otázne, ako otvorení fanúšikovia podobnému formátu v skutočnosti budú. My sme sa do seriálu púšťali s otvorenou mysľou a predovšetkým veľkou zvedavosťou, no nedá sa povedať, že by nás úvodné epizódy WandaVision posadili na zadok.

Na jednu stranu je osviežujúce vidieť obľúbených superhrdinov Wandu a Visiona v netradičných úlohách. Herecká dvojica Elizabeth Olsen aj Paul Bettany v komediálnych roliach pôsobí absolútne prirodzene, skvele sa dopĺňa a je medzi nimi tá správna chémia. Predovšetkým Elizabeth Olsen vyzerá, akoby sa do úlohy narodila a mala na konte desiatky ďalších podobných úloh.

Marvel Studios

Na druhej strane je zo seriálu cítiť, že je určený predovšetkým americkému divákovi a veľká časť humorných scén aj napriek strojovému smiechu v pozadí v skutočnosti vtipná vôbec nie je, a to ani len náznakom. Pozornosť preto z nášho pohľadu vzbudzuje predovšetkým temnejší nádych, ktorý je však v úvode naznačovaný len veľmi vzácne.

Aká teda novinka od Disney+ zatiaľ je? Najvýstižnejšia odpoveď je „iná“. WandaVision je na míle vzdialená hocičomu, čo fanúšikovia MCU doposiaľ videli a bude zaujímavé sledovať, do akej miery sa s formátom sitkomu diváci budú vedieť stotožniť.

Na ústrednú dvojicu sa aj napriek suchému humoru skvele pozerá, tvorcovia naznačili viaceré otázky, na ktoré chceme poznať odpovede. Čaká nás ešte sedem ďalších epizód, nepochybujeme o tom, že udalosti naberú rýchlejší a vážnejší spád, čo je samo o sebe dôvodom, prečo si WandaVision zapneme aj o týždeň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom