Pojem elektromobilita hýbe automobilovým svetom čím ďalej, tým viac a ako nasvedčujú súčasné trendy, dopyt po elektromobiloch rastie azda v každej európskej krajine. Niet preto divu, že mnohí odborníci už teraz hovoria o tom, že do pár rokov dokážu elektrické autá vytlačiť z trhu spaľováky.

Nórsko je hlavným európskym trhom pre elektromobilitu

Na prvom miesto v oblasti prechodu od spaľovákov k elektrickým autám už dlhú dobu sedí Nórsko, ktoré chce ako prvá krajina sveta do roku 2025 úplne ukončiť predaj áut s benzínovými a naftovými motormi, píše tlačová agentúra Reuters.

Ilustračný obrázok/Unsplash

Ako informuje portál Electrek, vždy, keď sa na nórskom trhu objavili nové modely elekromobilov, nárast predaja bol citeľný. O posledný rozruch sa postarala elektrická Tesla Model Y, ktorá bola pre Európanov dlhodobo „podpultovým“ tovarom.

Práve Model Y bol v mesiaci august najpredávanejším elektromobilom. Tento elektrický crossover americkej automobilky sa s 19,8 % stal najpredávanejším vozidlom na nórskom trhu. V tesnom závese za ním sa umiestnil Model 3 s 12,3 % a „medailové“ priečky uzavrela so 4,4 % Škoda s Enyaqom.

Podľa štatistík nórskej OFV (Opplysningsrådet for Veitrafikken) až 77,5 % všetkých nových predaných áut v Nórsku za uplynulý rok bolo čisto elektrických.

Zo všetkých 17 992 novo registrovaných osobných automobilov v septembri bolo 13 941 čisto elektrických, t.j. 77,5 %. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka je to nárast o 45,8 %,“ cituje portál Electrek nórsky úrad.

Nóri milujú elektromobily

O tom, že Nóri milujú elektromobily, svedčí aj masívny pokles predajov dieselových automobilov v tejto severskej krajine. Ešte v roku 2011 tvorili naftové autá až 75,7 % všetkých predajov, v roku 2020 to bolo už len 8,6 %.

ScreenShot/ ACCELER8/ YouTube

Elektromobily si získali v Nórsku obrovskú popularitu najmä vďaka podpore štátu, ktorá neprichádza vo forme dotácií, ale vo forme benefitov, ako napríklad oslobodenie od poplatku za registráciu, poplatkov za diaľnice, no najmä oslobodenie od vysokej DPH. Čerešničkou na torte je možnosť nabíjania zdarma či jazda vyhradenými pruhmi pre elektromobily.

Nóri celému svetu jasne ukazujú ako pretlačiť batériové vozidlá na trh, a mnohé krajiny im tieto benefity a prístup môžu len závidieť. Veď nie nadarmo je Nórsko označované za „mekku“ elektromobility.

Očakáva sa však, že v budúcnosti Nóri prídu o niektoré výhody. Podľa dostupných informácií malo oslobodenie od dane pri kúpe elektromobilov slúžiť len ako motivácia do zavedenia nových technológií a to jednoducho raz musí skončiť.

S tým však niektorí odborníci nesúhlasia a prízvukujú, že ak by sa v nesprávny čas tieto výhody zrušili, spomalilo by to elektrifikáciu krajiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú