Podobne ako teraz môžeš prostredníctvom Google alebo Apple Pay platiť takmer všade prostredníctvom tvojho telefónu, v blízkej budúcnosti ti smartfón postačí aj ako identifikátor tvojej osoby. Google v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm plánuje nahradiť tvoj fyzický občianský a vodičský preukaz, poprípade aj pas digitálnou verziou.

Funkcionalitu chrániacu tvoje najdôležitejšie údaje budú obsahovať nedávno oznámene čipy Snapdragon 865 a 765 už v Androide R. Google Pay bol vraj len začiatok a spoločnosti plánujú rozširovať svoje obzory aj naďalej, otázkou však ostáva, či štáty a príslušné orgány budú k týmto nápadom naklonení podobne, ako tomu boli v prípade platobných kariet banky.

Google má odpoveď aj na otázku týkajúcu sa nefunkčnosti mobilného zariadenia. Ak by bol tvoj telefón napríklad vybitý, o preukázanie pri náhodnej policajnej kontrole sa postará dedikovaný procesor.

Keďže to vyzerá tak, že sa dvaja giganti už dohodli a majú stanovenú spoločnú víziu, stále musia brať ohľad na všeobecne stanovené štandardy. Momentálne je na stole štandard označený ISO 18013-5, no zatiaľ je označený ako vo vývoji.

Nenechaj si ujsť
Aplikácia obľúbená v pirátskej komunite spúšťa zdarma vlastnú streamovaciu službu

Kedy, ako a hlavne či vôbec to prejde cez štátne orgány je vôbec otázne. Niektoré štáty už takúto možnosť majú dostupnú určitú dobu, no ide len o softvérový zákrok ,,laikov“, bez zásahu do hardvéru a softvéru daných zariadení.

V týchto prípadoch je len aplikácia chránená biometriou, respektíve klasickejšou alternatívou v podobe kódu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom