Na automobilku Nikola sa to v poslednej dobe valí zo všetkých strán. Po obvineniach z klamstva a zavádzania verejnosti, odstúpení zakladateľa Trevora Miltona a spomalení prác na novej továrni prišla tentokrát rana od automobilky Elona Muska. Tesla najnovšie obvinila automobilku z krádeže dizajnu kamiónu Nikola One chorvátskemu dizajnérovi, informuje Electrek.

Dá sa povedať, že Tesla momentálne nemá konkurenciu vo svojej oblasti. Keď sa už zdalo, že konkurentom bude americká automobilka Nikola, jej raketový rast začal spomaľovať jeden problém za druhým. Na firmu Trevora Miltona sa vzniesli obvinenia zo zavádzania a klamstva, po ktorých samotný zakladateľ spoločnosti odstúpil a najnovšie je automobilka obvinená z krádeže dizajnu kamiónu Nikola One.

Za obvinením stojí práve Tesla, ktorá uviedla, že Nikola neodhalila pôvod svojho kamiónu predstaveného v roku 2016, pričom pri výrobe nákladiaku mala použiť koncept z roku 2010 od dizajnéra Adriana Mudriho. Ako informuje ArsTechnica, Mudri je momentálne riaditeľom dizajnu v chorvátskej automobilke Rimac, ktorej majiteľ je označovaný ako „Elon Musk z Európy“.

Zobraziť celú galériu (1)
Koncept Road Runner navrhnutý dizajnérom Adrianom Mudrim. Zdroj: Michelin Design Challenge

„Adriano Mudri je konštruktér koncepčného vozidla Road Runner, ktoré bolo zaradené do súťaže Michelin Design Challenge 2010 a bolo vystavené na medzinárodnom autosalóne v USA v roku 2010 (North American International Auto Show),“ uvádza sa v oficiálnej správe, ktorá je súčasťou žaloby.

Prečítaj si tiež
Čínsky výrobca elektromobilov kopíruje všetko od Tesly. Tentokrát ukradol oficiálny web

Kopírovala Nikola alebo Tesla?

Zaujímavé na celej žalobe je, že práve Tesla bola pred viac ako 2 rokmi obžalovaná práve Nikolou, ktorá ako odškodné žiadala 2 miliardy dolárov. Podľa tvrdení Nikoly Muskova firma okopírovala dizajn od automobilky Trevora Miltona a použila ho na svoj elektrický nákladiak Tesla Semi, o čom sme informovali v tomto článku.

Tesla Semi
Zobraziť celú galériu (1)
Tesla Semi. Zdroj: Tesla

Tesla však teraz tvrdí, že Milton vedel o koncepčnom vozidle Road Runner v čase, keď žiadal o dizajnové patenty, ktoré neskôr použil na obžalovanie Tesly z kopírovania dizajnu.

Zobraziť celú galériu (1)
Nikola One. Zdroj: Nikola Motors

To, že sa Nikola One a Tesla Semi až nápadne podobajú, je jasné na prvý pohľad, avšak to, kto od koho kopíroval, je nateraz zahalené rúškom tajomstva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom