Hoci sa o Nikola Motors nehovorí tak často ako o samotnej Tesle, v poslednom čase sa práve táto spoločnosť chce stať reálnym konkurentom firmy Elona Muska. Nedávna akvizícia a vstup na burzu zaistil firme Nikola Motor raketový rast aj v tomto smere. Cena akcií sa v priebehu pár dní zdvihla o vyše 100 %, informuje CNN.

Americká Tesla nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa rozhodla využiť meno známeho vynálezcu Nikoly Tesly. V krajine totiž existuje ďalšia firma, ktorá si však prepožičala krstné meno toho významného muža.

Dokonca majú aj podobné zameranie, obe firmy sa sústredia na výrobu vozidiel a batériových článkov. Nikola navyše prednedávnom vyzvala Teslu na ostrý súboj, keď predstavila vlastný pick-up Badger

Nikola Motor prekonáva očakávania. Stala sa hodnotnejšou ako Ford

Predstavenie tohto elektrického vozidla síce prebehlo ešte vo februári, no až nedávno spoločnosť zverejnila termín pre rezervácie. Začiatkom júna však uskutočnila aj akvizíciu so spoločnosťou VectoIQ a vstúpila na burzu. Práve tieto okolnosti jej zároveň pomohli zvýšiť cenu akcií, ktorá sa v priebehu niekoľkých dní zdvihla o vyše 120 %. Ešte v pondelok sa cena zvýšila o 103 % a počas skorého utorkového rána vyskočili o ďalších 27 %.

Nikola Motor Company

Neskôr v ten deň padli akcie o 22 %, no deň na burze bol uzavretý so ziskom 9 %, kedy cena za akciu dosahovala 79,73 dolárov. Aktuálne sa cena za jednu akciu Nikola Motor (na burze sú akcie uvádzané ako „NKL“) pohybuje na úrovni 65,01 dolárov. V tomto smere sa teda akcie na burze rozhýbali správnym smerom nahor, avšak pri pohľade na samotnú hodnotu akcií je tento rival Tesly ešte len v začiatkoch.

Nikola Motor Company

Podľa údajov z FactSet však Nikola prekonala trhovou hodnotou aj Ford, keď jej trhová cena (počíta sa vynásobením celkového počtu nesplatených akcií spoločnosti aktuálnou trhovou cenou za 1 akciu, pozn. redakcie) bola vyčíslená na 28,799 miliárd dolárov, zatiaľ čo trhová cena Fordu bola v utorok 28,794 miliárd dolárov, informuje CNBC.

Tesla sa dostala na vrchol

Tesla sa ale prednedávnom stala s hodnotou 1 000 dolárov za akciu najhodnotnejšou automobilkov sveta. Takýto rapídny skok pritom jej pomohol prekonať ostatnú konkurenciu a aj doteraz najhodnotnejšiu Toyotu.

Momentálne sa cena za akciu Tesly stále pohybuje nad úrovňou 1000 dolárov, konkrétne sa 1 akcia v čase písania článku predávala na burze za 1025,05 dolárov. Z pohľadu trhovej hodnoty tak Nikola zatiaľ nie je pre Teslu priamou hrozbou, no konkurovať jej chce v inom smere.

Nikola Motor Company

Elektrický pick-up Nikola Badger si získal veľkú pozornosť najmä vďaka svojim vlastnostiam, pričom by mal byť dostupný hneď v dvoch verziách, a to ako čistý elektromobil a vo verzii, ktorá bude kombinovať palivový článok a akumulátor.

V prvom prípade je dojazd vozidla obmedzený na 480 kilometrov, no ak sa k tomu pripojí vodíkový pohon, maximálny dojazd sa predĺži až na takmer 1000 kilometrov. Aby však Nikola zabezpečila dostatok staníc pre verziu na vodík, plánuje vybudovať v USA až 700 staníc. Viac o tomto pick-upe sa dozvieš v samostatnom článku.

Máme sa dočkať skutočne fungujúceho pick-upu, nie „fejku“

Veľký rozruch okolo tejto novinky spôsobil aj nedávny tweet šéfa spoločnosti, ktorý na Twitteri odhalil dátum otvorenia rezervácií. Záujemcovia si budú môcť pick-up Badger rezervovať už od 29. júna tohto roka.

Vo svojom príspevku však Trevor Milton ironicky podotkol, že verejnosť uvidí skutočne fungujúci pick-up a nie „fake show“, čím narážal na predstavenie Cybertrucku.

Spoločnosť však neponúka iba tento pickup. V jej ponuke sa takisto nachádzajú aj kamióny, Nikola One, Two a Three ktoré sú znovu konkurenciou pre ťahač Tesly, Tesla Semi.

Táto konkurencia však už nezostala len pri slovách, ale dostala sa už aj pred súd, keď Nikola podala žalobu proti Tesle. Podľa tvrdení automobilkym, Muskova firma okopírovala ich dizajn a použila ho na svoj elektrický nákladiak Semi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom