Autopilot Tesly v uplynulých týždňoch nezažíval zrovna najlepšie časy a v poslednej dobe sa hromadia správy o nehodách Tesiel so zapnutým autopilotom. Jedna situácia však nad ostatnými prevláda a ako informuje portál Gizmodo, Model 3 so zapnutým autopilotom vrazil do vozidiel diaľničnej patroly.

Zdá sa, že Tesla má veľmi vážny problém s identifikáciou stojacích áut diaľničnej patroly. Posledná nehoda sa udiala na Floride, kde 27-ročný vodič Modelu 3 mal zrejme zapnutého autopilota a dostatočne sa nevenoval riadeniu.

Na diaľnici pred ním stálo odparkované vozidlo diaľničnej patroly, ktorá pomáhala ďalšiemu motoristovi s poškodeným vozidlom. Podľa slov vedúceho diaľničnej hliadky Model 3 iba tesne minul jedného z pracovníkov. Po náraze vozidlo pokračovalo v jazde a vrazilo aj do auta, ktorému prišla patrola na pomoc.

Celý incident sa našťastie obišiel iba s ľahšími zraneniami vodiča Tesly a šoféra odstaveného auta, informuje CNBC. Zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, že za tento incident môže autopilot, vyšetrovanie vo veci stále prebieha, no je viac než zrejmé, že sa vodič Modelu 3 spoliehal práve na pokročilú funkciu „autonómnej“ jazdy, ktorá očividne zlyhala.

Nie je to prvý problém

Nehody Tesiel v poslednom čase pribúdajú naozaj rapídnym tempom. Incidenty s vozidlami diaľničnej patroly dokonca prevyšujú nad všetkými ostatnými. Spomenúť môžeme napríklad vážnu nehodu na našej diaľnici D2. Aj v tomto prípade vrazil elektromobil Tesla Model S do vozidla diaľničnej údržby.

Podľa našich informácií polícia obvinila 30-ročného vodiča Tesly zo zahraničia, ktorý nehodu zapríčinil kvôli nepozornosti počas jazdy, no Autopilot podľa polície nezohral žiadnu úlohu. Je však pravdepodobné, že sa vodič dostatočne nevenoval riadeniu práve preto, že sa spoliehal na funkciu autopilota.

Vodič Tesly, ktorý ešte v roku 2018 zozadu vrazil do odstaveného hasičského auta, mal v čase zrážky zapnutý systém autopilota. Vozidlo pred ním však náhle zmenilo jazdný pruh a on nemal čas zareagovať. Vodič pritom vôbec nezaregistroval odstavené hasičské auto a nebrzdil.

Federáli ju už preverujú

V USA začali pred pár dňami formálne preverovať čiastočne automatizované systémy riadenia vozidiel automobilky Tesla. Ako informoval Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA), Autopilot má problémy pri rozoznávaní parkujúcich vozidiel záchranných a pohotovostných služieb.

Flickr / Tesla

Agentúra federálnej vlády tvrdí, že od roku 2018 identifikovala 11 nehôd, pri ktorých ktorých vozidlá Tesla s aktivovaným systémom autonómneho riadenia vrazili do áut s blikajúcimi svetlami, osvetlenou tabuľou alebo kužeľmi upozorňujúcimi na nebezpečenstvo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú