VIDEO: Ďalší ukážkový úspech, SpaceX predviedol nočný štart a k ISS poslal štyroch astronautov
Aktualizácia 11. novembra 2021:
Opakovateľne použiteľná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX dnes v skorých ranných hodinách úspešne odštartovala s kozmickou loďou Crew Dragon Endurance a štyrmi astronautmi na palube.
Liftoff! pic.twitter.com/P2H0r0VaES
— SpaceX (@SpaceX) November 11, 2021
Štart prebehol ukážkovo, ako v prípade zatiaľ všetkých misií s ľudskou posádkou, ktoré firma vykonala. Prvý stupeň opäť úspešne pristál, tentoraz na autonómnej lodi SOG (A Shortfall Of Gravitas), pričom išlo o jeho druhé pristátie.
There's the booster. What you're seeing is them hosing down the deck. pic.twitter.com/8eCxi9Qux5
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) November 11, 2021
Crew Dragon Endurance sa momentálne nachádza na obežnej dráhe a mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Dokovanie je naplánované na 12. novembra, znovu v noci nášho času o 01:10 a posádka strávi na ISS najmenej 180 dní.
V apríli budúceho roka ju potom vystrieda misia Crew-4, ktorej sa zúčastní aj astronaut Európskej vesmírnej agentúry pôvodom z Talianska.
Aktualizácia 9. novembra 2021:
Let posádky Crew-3 je po ďalších odkladoch z dôvodu počasia naplánovaný na 11. novembra 03:03 nášho času, píše The Verge. Predbežne je podľa SpaceX pravdepodobnosť vyhovujúceho počasia 80 % a ostáva tak priestor na ďalšie oneskorenie.
Following Crew-2’s return to Earth, Falcon 9 will launch Dragon’s third long-duration crew mission to the @Space_Station as soon as Wednesday, November 10; weather forecast is 80% favorable for liftoff pic.twitter.com/xOFGVw3fOP
— SpaceX (@SpaceX) November 7, 2021
Posádka predošlej misie Crew-2 sa medzitým vrátila z obežnej dráhy, pričom ich kozmická loď Crew Dragon prekonala americký rekord. Vo vesmíre totiž strávila 199 dní, čo je najviac zo všetkých kozmických lodí USA. Ešte v minulom roku pritom Crew Dragon Endeavor vykonal demonštračnú misiu, ktorá trvala 60 dní a celkovo tak má na konte vyše 260 dní v kozme.
Dragon Endeavour being lifted into the nest. 10's across the board from the judges for the Rigger's dive. pic.twitter.com/URIgX0jb8v
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) November 9, 2021
Počas otvárania hlavných padákov nastali menšie problémy s jedným z nich a otváral sa oveľa pomalšie. Crew Dragon je však navrhnutý tak, aby dokázal vydržať aj niekoľko nedostatkov a padák sa nakoniec otvoril. Posádka bezpečne dosadla na morskú hladinu a pozornosť sa presúva naspäť na misiu Crew-3, ktorá mala štartovať už v októbri.
Aktualizácia 6. novembra 2021:
Astronautka Katherine Megan McArthurová, ktorá sa dostala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu počas misie Crew-2, ktorá odštartovala 23. apríla tohto roku, nie je so svojim blížiacim sa návratom na Zem spokojná. Má to totiž jeden háčik – v kozmickej lodi Crew Dragon nemôžu použiť toaletu kvôli technickému riziku, píše SPACE.
„Áno, nemôžme využiť toaletu na Dragone počas spiatočnej cesty a to je, samozrejme, suboptimálne,“ vyjadrila sa McArthurová. Dôvodom pre toto obmedzenie je totiž ten, že v celej flotile týchto kozmických lodí uniká moč z nádrže pod podlahu. Stroje údajne ohrozené nie sú, no SpaceX nechce nič riskovať.
„Viete, lietanie do vesmíru je plné malých výziev a toto je len jedna navyše, ktorú stretneme a počas svojej misii vyriešime. Príliš sa toho neobávame. Myslím, že máme dobrý plán,“ dodala astronautka.
Aktualizácia 3. novembra 2021:
SpaceX je nútený let misie Crew-3 opäť odložiť. Ako informuje portál SPACE, dôvodom je tentokrát menší zdravotný problém niektorého z astronautov. NASA však dodáva, že nejde o vážny problém a netýka sa ani ochorenia COVID-19.
Podľa nového harmonogramu misia odštartuje 7. novembra o 4:36 nášho času, pričom nič iné sa zásadne nemení. NASA pokračuje v monitorovaní zdravotného stavu posádky a pochopiteľne nie sú vylúčené ani ďalšie odklady – prvoradé je totiž zdravie astronautov a úspech misie.
Pôvodný článok:
Tretia ostrá misia s astronautmi spoločnosti SpaceX, Crew-3, sa konečne blíži k svojmu štartu. Štyria astronauti sa vďaka nej dostanú na ISS už 3. novembra o 7:10 nášho času. Pre posádku misie Crew-2 to znamená, že ich čaká návrat na Zem. Ako však informuje portál SPACE, má to jeden háčik.
Kvôli problémom s toaletou počas prvej plne civilnej vesmírnej misie Inspiration4 sa totiž vyskytol problém s únikom moču z nádrže. Aj keď SpaceX problém pre budúce lety vyriešil, nechcú riskovať podobný únik znovu.
Použijú svoje skafandre
Štyria astronauti misie Crew-2 preto nemôžu toaletu na kozmickej lodi Crew Dragon Endeavor použiť a ak na nich príde potreba, musia ju vykonať do svojich skafandrov – nejde samozrejme o žiadnu novinku, táto metóda je zaužívaná už dlhú dobu a skafandre sú na to stavané.
„Vždy, keď je posádka odetá, používajú spodnú bielizeň v skafandroch a návrat domov je krátka misia. Je preto bežné mať takúto spodnú bielizeň a použiť ju počas cesty domov,“ vyjadril sa Steve Stitch, manažér Programu pre komerčné posádky z NASA.
Nová posádka misie Crew-3, ktorá nahradí tú starú, poletí na kozmickej lodi Crew Dragon Endurance. Ten je úplne nový a nemá za sebou ani jednu misiu, na rozdiel od Crew Dragon Endeavor, ktorý sa už raz na Zem vracal v rámci úplne prvej misie s posádkou, Demo-2.
Blížia sa k stovke
Crew Dragon Endurance vynesie do vesmíru raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň v tomto prípade už raz v minulosti letel. Konkrétne ide o B1067, ktorý v júni vyniesol na ISS nákladnú verziu kapsuly Dragon.
Opäť sa pokúsi o pristátie, tentoraz na autonómnej lodi JRTI (Just Read The Instructions) a ak uspeje, pôjde o 95. úspešné pristátie raketového nosiča SpaceX, píše Everyday Astronaut.
Na palubu sa dostanú traja americkí astronauti Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Baron a nemecký astronaut Európskej vesmírnej agentúry Matthias Maurer. Pre všetkých z nich, okrem Thomasa Marshburna, ide o prvý let do vesmíru.
Medzitým v Texase
SpaceX v Texase poriadne napreduje. Starship síce zatiaľ stále neletí, továreň však dostala úplne nový žeriav, ktorý len nedávno ľudia videli v Európe.
From 39A to Starbase Cranes, SpaceX paint and logos makes everything look so much cooler.
Nic (@NicAnsuini) with live views of the newest member of the herd.https://t.co/APLl78W8fn pic.twitter.com/Kx7H8RuauE
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) October 30, 2021
Orbitálna štartovacia rampa sa blíži k svojmu dokončeniu a Starship S20 dostala opäť všetkých šesť motorov. Podľa všetkého ju čaká ďalší test ich naštartovania – tentoraz však všetkých šesť naraz.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
Vedci postavili Einsteinovu teóriu najťažšej skúške. Výsledok mnohých prekvapil
Úmrtia, miliardové straty a nevyriešené záhady. Toto je 8 najväčších vesmírnych katastrof v histórii
Nikdy sme nič také nevideli. Vedcom sa podarilo odhaliť skryté tajomstvo čiernej diery
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Vedci nechápu: V Afrike využívajú včely na kurióznu činnosť, ktorá mení kľúčovú oblasť
Musia zatiahnuť za brzdu. Nemecký automobilový gigant chystá výrazné obmedzenia
Bitcoin zažíva historický úspech prekonania hranice 98 0000 dolárov
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené