Aktualizácia 11. novembra 2021:

Opakovateľne použiteľná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX dnes v skorých ranných hodinách úspešne odštartovala s kozmickou loďou Crew Dragon Endurance a štyrmi astronautmi na palube.

Štart prebehol ukážkovo, ako v prípade zatiaľ všetkých misií s ľudskou posádkou, ktoré firma vykonala. Prvý stupeň opäť úspešne pristál, tentoraz na autonómnej lodi SOG (A Shortfall Of Gravitas), pričom išlo o jeho druhé pristátie.

Crew Dragon Endurance sa momentálne nachádza na obežnej dráhe a mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Dokovanie je naplánované na 12. novembra, znovu v noci nášho času o 01:10 a posádka strávi na ISS najmenej 180 dní.

V apríli budúceho roka ju potom vystrieda misia Crew-4, ktorej sa zúčastní aj astronaut Európskej vesmírnej agentúry pôvodom z Talianska.

Aktualizácia 9. novembra 2021:

Let posádky Crew-3 je po ďalších odkladoch z dôvodu počasia naplánovaný na 11. novembra 03:03 nášho času, píše The Verge. Predbežne je podľa SpaceX pravdepodobnosť vyhovujúceho počasia 80 % a ostáva tak priestor na ďalšie oneskorenie.

Posádka predošlej misie Crew-2 sa medzitým vrátila z obežnej dráhy, pričom ich kozmická loď Crew Dragon prekonala americký rekord. Vo vesmíre totiž strávila 199 dní, čo je najviac zo všetkých kozmických lodí USA. Ešte v minulom roku pritom Crew Dragon Endeavor vykonal demonštračnú misiu, ktorá trvala 60 dní a celkovo tak má na konte vyše 260 dní v kozme.

Počas otvárania hlavných padákov nastali menšie problémy s jedným z nich a otváral sa oveľa pomalšie. Crew Dragon je však navrhnutý tak, aby dokázal vydržať aj niekoľko nedostatkov a padák sa nakoniec otvoril. Posádka bezpečne dosadla na morskú hladinu a pozornosť sa presúva naspäť na misiu Crew-3, ktorá mala štartovať už v októbri.

Aktualizácia 6. novembra 2021:

Astronautka Katherine Megan McArthurová, ktorá sa dostala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu počas misie Crew-2, ktorá odštartovala 23. apríla tohto roku, nie je so svojim blížiacim sa návratom na Zem spokojná. Má to totiž jeden háčik – v kozmickej lodi Crew Dragon nemôžu použiť toaletu kvôli technickému riziku, píše SPACE.

„Áno, nemôžme využiť toaletu na Dragone počas spiatočnej cesty a to je, samozrejme, suboptimálne,“ vyjadrila sa McArthurová. Dôvodom pre toto obmedzenie je totiž ten, že v celej flotile týchto kozmických lodí uniká moč z nádrže pod podlahu. Stroje údajne ohrozené nie sú, no SpaceX nechce nič riskovať.

ESA/Thomas Pesquet

„Viete, lietanie do vesmíru je plné malých výziev a toto je len jedna navyše, ktorú stretneme a počas svojej misii vyriešime. Príliš sa toho neobávame. Myslím, že máme dobrý plán,“ dodala astronautka.

Aktualizácia 3. novembra 2021:

SpaceX je nútený let misie Crew-3 opäť odložiť. Ako informuje portál SPACE, dôvodom je tentokrát menší zdravotný problém niektorého z astronautov. NASA však dodáva, že nejde o vážny problém a netýka sa ani ochorenia COVID-19.

Podľa nového harmonogramu misia odštartuje 7. novembra o 4:36 nášho času, pričom nič iné sa zásadne nemení. NASA pokračuje v monitorovaní zdravotného stavu posádky a pochopiteľne nie sú vylúčené ani ďalšie odklady – prvoradé je totiž zdravie astronautov a úspech misie.

Pôvodný článok:

Tretia ostrá misia s astronautmi spoločnosti SpaceX, Crew-3, sa konečne blíži k svojmu štartu. Štyria astronauti sa vďaka nej dostanú na ISS už 3. novembra o 7:10 nášho času. Pre posádku misie Crew-2 to znamená, že ich čaká návrat na Zem. Ako však informuje portál SPACE, má to jeden háčik.

Kvôli problémom s toaletou počas prvej plne civilnej vesmírnej misie Inspiration4 sa totiž vyskytol problém s únikom moču z nádrže. Aj keď SpaceX problém pre budúce lety vyriešil, nechcú riskovať podobný únik znovu.

Použijú svoje skafandre

Štyria astronauti misie Crew-2 preto nemôžu toaletu na kozmickej lodi Crew Dragon Endeavor použiť a ak na nich príde potreba, musia ju vykonať do svojich skafandrov – nejde samozrejme o žiadnu novinku, táto metóda je zaužívaná už dlhú dobu a skafandre sú na to stavané.

SpaceX/Flickr

„Vždy, keď je posádka odetá, používajú spodnú bielizeň v skafandroch a návrat domov je krátka misia. Je preto bežné mať takúto spodnú bielizeň a použiť ju počas cesty domov,“ vyjadril sa Steve Stitch, manažér Programu pre komerčné posádky z NASA.

Nová posádka misie Crew-3, ktorá nahradí tú starú, poletí na kozmickej lodi Crew Dragon Endurance. Ten je úplne nový a nemá za sebou ani jednu misiu, na rozdiel od Crew Dragon Endeavor, ktorý sa už raz na Zem vracal v rámci úplne prvej misie s posádkou, Demo-2.

SpaceX/Flickr

Blížia sa k stovke

Crew Dragon Endurance vynesie do vesmíru raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň v tomto prípade už raz v minulosti letel. Konkrétne ide o B1067, ktorý v júni vyniesol na ISS nákladnú verziu kapsuly Dragon.

Opäť sa pokúsi o pristátie, tentoraz na autonómnej lodi JRTI (Just Read The Instructions) a ak uspeje, pôjde o 95. úspešné pristátie raketového nosiča SpaceX, píše Everyday Astronaut.

Na palubu sa dostanú traja americkí astronauti Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Baron a nemecký astronaut Európskej vesmírnej agentúry Matthias Maurer. Pre všetkých z nich, okrem Thomasa Marshburna, ide o prvý let do vesmíru.

Thomas Pesquet/ESA/NASA

Medzitým v Texase

SpaceX v Texase poriadne napreduje. Starship síce zatiaľ stále neletí, továreň však dostala úplne nový žeriav, ktorý len nedávno ľudia videli v Európe.

Orbitálna štartovacia rampa sa blíži k svojmu dokončeniu a Starship S20 dostala opäť všetkých šesť motorov. Podľa všetkého ju čaká ďalší test ich naštartovania – tentoraz však všetkých šesť naraz.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP