Vybavenie kozmickej spoločnosti SpaceX sa práve presúva naprieč Európou. V Nemecku ľudia odfotografovali obrovský pásový podvozok nového žeriavu, informuje Futurism.

Kým v Texase sa medzitým veci hýbu smerom k očakávanému orbitálnemu debutu megarakety Starship a spoločnosť sa podelila o nové fotografie sklenej kupoly pre kozmickú loď Crew Dragon pripravenej pre prvú turistickú misiu, cieľ prítomnosti techniky na starom kontinente je trochu nejasný.

SpaceX sa premáva Európou. Ide o vybavenie pre základňu v USA

Používateľ Twitteru sa stretol na nemeckej diaľnici s pomerne nečakaným a prekvapivým kusom ťažkej techniky. Obrovský pásový podvozok žeriavu, resp. len časť alebo jednu stranu z neho, označenú veľkým logom spoločnosti SpaceX, viezol ťahač na ťažkotonážnom prívese pre nadrozmerný náklad.

Podľa autora fotografií cestoval náklad z Rakúska do prístavu v Hamburgu alebo Rotterdame. Vyplýva z toho, že pre SpaceX nie je výhodné neustále si prenajímať obrovské žeriavy ktoré pre svoje projekty využívajú, ale kúpili si vlastný, ktorý cez Európu cestuje do Spojených štátov.

V prípade udržania tempa aktuálneho centra v centrále Starbase je vysoko pravdepodobné, že firma nakúpi oveľa viac techniky ak si bude istá, že ju naplno využije. Keďže sa práce v Starbase prakticky nezastavia, s výnimkou dní, kedy sa testujú prototypy, je takýto krok rozumný.

O pár dní príde historický let

SpaceX si nenechá siahať na svoje prvenstvo medzi svetovými vesmírnymi lídrami a svoje postavenie sa chystá potvrdiť už o pár dní historickou misiu Inspiration 4, píše Everyday Astronaut.

Tá odštartuje už 15. septembra na rakete Falcon 9. Jej prvý stupeň bude označený prvého stupňa B1062. Ten pritom v minulosti letel už dvakrát, vždy so satelitmi GPS.

Budúci astronauti misie Inspiration4. Zdroj: Twitter/Inspiration4

Projekt sa prostredníctvom Twitteru podelil o fotografie členov posádky v sklenej kupole, ktorou bude počas letu vybavená kozmická loď Crew Dragon. Zdá sa, že tvrdenie Bezosovej firmy Blue Origin, že práve oni majú najväčšie okná vo vesmíre, už viac neplatí.

Starship sa tiež blíži k letu

Intenzívne práce smerujúce k spusteniu turistických letov z texaskej základne Starbase medzitým pokračujú. Tímy technikov naďalej pracujú na poškodenom tepelnom štíte Starship 20, pričom farebné značenia označené miesta vyžadujúce pozornosť pomaly miznú.

Plánovaný dátum letu stále nie je známy, keďže v hre je veľa premenných a ešte stále sa čaká na Federálny letecký úrad, ktorý zatiaĺ neudelil spoločnosti licenciu na orbitálne let tak veľkého stroja z tohto územia USA.

Okrem infraštruktúry potrebnej pre stavbu rakiet však v budúcnosti v Európe možno stretneme aj samotné rakety Starship. Stane sa tak ale len v prípade, že Muskov šialený plán na využitie týchto megarakiet namiesto klasických lietadiel vyjde. Takéto úvahy sú však vzdialený ešte dlhé roky, ak sa vôbec stanú skutočnosťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú