Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pandémia koronavírusu je tu s nami už od roku 2019. Prvýkrát bol identifikovaný u pacientov s veľmi vážnym respiračným ochorením v čínskom Wu-chane.

Pandémia koronavírusu

O pár týždňov neskôr boli hlásené detekcie tohto vírusu už takmer v každej krajine sveta. Vedci sa preto snažili vyvinúť protilátku, ktorá by šírenie tejto vírusovej nákazy zastavila. Podľa webu worldometers bolo doposiaľ zaznamenaných približne 233 miliónov prípadov koronavírusu, pričom na Slovensku sme zaznamenali takmer 410-tisíc prípadov.

SARS-CoV-2 je nákazlivý druh vírusu rodu Betacoronavirus z čeľade koronavírusov. Koronavírusy patria medzi veľké obalené vírusy obsahujúce jednovláknovú RNA a vôbec po prvýkrát boli identifikované koncom 60. rokov minulého storočia.

Predpokladá sa, že prví pacienti sa nakazili v meste Wu-chan na trhovisku známom ako „Veľkoobchodné trhovisko s morskými plodmi“, prenosom mutovaného koronavírusu zo zvierat. Presný pôvod je však dodnes predmetom mnohých diskusií.

V podstate už od počiatku pandémie sa začali objavovať názory, že COVID-19 je výsledkom laboratórneho úniku. Tieto názory spočiatku neboli veľmi populárne a čo si budeme klamať, boli častokrát označované za „konšpiračné teórie“.

Napriek tomu, že teória o úniku z laboratória nebola veľmi populárna, bývalý americký prezident Donald Trump naznačil, že „SARS-CoV-2 pochádza z laboratória v čínskom Wu-chane“ a označil ho za „čínsky vírus“,  a to aj napriek tomu, že svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi, píše portál Science.

federcap/freepik

Hoci spočiatku túto teóriu vedecká komunita nebrala príliš vážne, túto jar sa misky váh začali nakláňať na opačnú stranu. Situácia o pôvode koronavírusu sa dokonca vyhrotila natoľko, že narušila vzťahy medzi Austráliou a Čínou. Čína totiž výzvu austrálskej ministerky zahraničných vecí o opätovné preverenie pôvodu koronavírusu označila za akt nepriateľstva, píše portál TheConversation.

USA vs. Čína a Covid-19 z laboratória
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú