Čínsky Ľudový denník upozorňuje USA, aby nepodceňovali schopnosť Číny udrieť a rozpútať obchodnú vojnu. Čína má v prípade zhoršenia situácie pripravené protiopatrenia. 

Najväčšie čínske noviny v stredu USA varovali, že Čína by v prípade eskalácie súčasnej obchodnej bitky ako protiopatrenie ombedzila export vzácnych minerálov. „Odporúčame USA, aby nepodceňovala schopnosť Číny chrániť svoje rozvojové práva a záujmy. Nehovorte, že sme vás nevarovali!“, hovorí publikácia čínskeho Ľudového denníka, ktorý je oficiálnymi novinami Komunistickej strany Číny.

Práve fráza „Nehovorte, že sme vás nevarovali“ bola v histórii Ľudového denníka použitá len dvakrát – v roku 1962 pred čínskou hraničnou vojnou s Indiou a pred Čínsko-Vietnamskou vojnou v roku 1979, píše The Guardian.

Obchodný konflikt medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami tento mesiac prudko eskaloval, keď obe strany zvyšovali tarify na miliardy dolárov hodnoty tovaru druhej strany.

Prečítaj si aj
Huawei vylúčili z ďalšej asociácie. Zrušili mu licenciu na dôležitý hardvérový prvok

Čínska hrozba obmedziť export nerastných surovín do USA prišla po tom, čo presunul americký prezident Donald Trump čínskeho giganta Huawei na čiernu listinu. Tento krok taktiež viedol k tomu, že mnohé technologické spoločnosti prerušili vzťahy s Huawei.

Zobraziť celú galériu (2)
YouTube (úprava redakcie)

Práve čínske nerasty sú rozhodujúce napríklad pre výrobu iPhonov, elektrických vozidiel a pokročilých zbraní, hoci dovoz týchto materiálov je relatívne malou časťou amerického deficitu obchodu s Čínou, ktorý má výšku až 420 miliárd dolárov, informuje CNBC.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom