Čína nedávno zverejnila promo video svojej novej kozmickej lode, ktorá by mala byť do roku 2030 schopná priviezť 4 až 6-člennú posádku na povrch Mesiaca a následne ju v bezpečí dopraviť späť domov.

Čínsky vesmírny program sa neustále posúva vpred, čoho výsledkom je kozmická loď novej generácie, na ktorú upozornil portál Futurism. Samotná Čína bola v poradí treťou krajinou, ktorá bola schopná vyslať človeka na orbitu Zeme. Stalo sa tak ešte v roku 2003 za pomoci kozmickej lode Shenzhou 5. Teraz však v novom promo videu ukazuje kozmickú loď, ktorá bude schopná pristáť na Mesiaci.

Kozmická loď, ktorej možnosti siahajú ďalej ako na Mesiac

Kozmická loď, ktorá zatiaľ ešte nedostala žiadne meno pozostáva z modulu na prepravu 4 až 6-člennej posádky a servisného modulu. Dokopy tak kozmická loď meria 9 metrov a pri vzlete dosahuje hmotnosť 20 ton. Ako ďalej upresňuje portál Space, modul na prepravu posádky je sčasti znovu použiteľný, zatiaľ čo zvyšok kozmickej lode je modulárny.

Modularita v tomto ponímaní znamená, že loď môže byť konštruovaná tak, aby zvládala rôzne požiadavky v závislosti od misie, ktorú vykonáva. Jednou z jej hlavných misií bude dostať ľudí na Mesiac a následne ich prepraviť späť na Zem. Portál Space ale naznačuje, že kozmická loď vyvinutá Čínou by mohla byť schopná dosiahnuť aj oveľa vzdialenejší cieľ, ako je len Mesiac.

Ľudia by mohli byť späť na Mesiaci už do roku 2030

Predstavená kozmická loď sa tak najbližšie podrobí testom bez posádky v prvej polovici roku 2020. Na orbitu Zeme ju vynesie raketa Long March 5B, ktorá bola navrhnutá tak, aby dokázala vyniesť záťaž o hmotnosti 20 ton. Pokiaľ testy dopadnú dobre, Čína sa v priebehu roku 2021 podujme k realizácii vesmírnej stanice s jadrom v podobe modulu Tianhe. V roku 2030 potom prepraví ľudí na Mesiac späť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom