Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

So spoločným cieľom sa spojila Univerzita Sydney s bulharskou spoločnosťou EnduroSat, informuje Interesting Engineering. Na obežnú dráhu chcú vyslať špecializovanú vesmírnu misiu, ktorá sa pozrie na hviezdny systém Alfa Centauri a pokúsi sa v ňom hľadať mimozemský život. Pomôžu v tom nedávne prelomy v satelitných technológiách.

Pohľadá nádejné planéty

Spoločnosť EnduroSat sme v minulosti spomínali v súvislosti s výrobou komponentov pre satelity, ktoré si môže postaviť prakticky ktokoľvek s hlbokou peňaženkou a dostatočnými znalosťami. Firma sa ale priamo podieľa aj na množstve vesmírnych projektov, medzi ktoré sa pridáva aj misia TOLIMAN. Jedná sa o vesmírny teleskop, ktorý sa má dostať do vesmíru ešte v tomto roku.

Netreba si však predstavovať družicu, ktorá sa vyrovná obrom ako je Hubblov alebo Webbov vesmírny teleskop. V skutočnosti pôjde o „lacnú“ družicu, ktorá sa pokúsi hľadať exoplanéty v cudzom hviezdnom systéme aj napriek svojim malým rozmerom. Cieľom je nájsť exoplanéty na obežných dráhach hviezd Alfa Centauri A a B v takej vzdialenosti, ktorá umožňuje prítomnosť kvapalnej vody.

ESO/M. Kornmesser

Obe tieto hviezdy sú podobné Slnku a vedcom zaujímajú aj kvôli nesmierne malej vzdialenosti. Sú jednými z najbližších hviezda tretia hviezda tejto sústavy, Proxima Centauri, je dokonca tá najbližšia k Slnku. Pred tímom, ktorý je za misiu zodpovedný, stojí poriadna technická výzva.

Získala novú planétu

Aj keď je k Zemi trojica hviezd v systéme Alfa Centauri najbližšia, len sotva možno vravieť o tom, že by sme o nej všetko vedeli. Práve naopak, doteraz sa astronómovia dozvedajú úplne nové poznatky a len nedávno sa im podarilo identifikovať novú planétu, ktorá obieha okolo hviezdy Proxima Centauri. Proxima d dosahuje 0,24-násobku hmotnosti Zemi a materskú hviezdu obehne každých 5,12 dní, čo znamená že sa nachádza veľmi blízko k hviezde a život na nej je prakticky vylúčený.

Miniatúrny teleskop

Špeciálny teleskop sa totiž musí vojsť do priestoru s objemom len asi 12 litrov, udržať si pri tom svoju termálnu a mechanickú stabilitu a nazrieť do vzdialenosti až 4,35 svetelných rokov. Cieľom je spomínané exoplanéty nájsť, odhaliť detaily o ich obežnej dráhe, prípadne atmosférach však budú musieť oveľa citlivejšie zariadenia – či už veľké vesmírne teleskopy alebo pozemné observatóriá.

Za financovaním misie TOLIMAN stojí Breakthrough Initiatives, ktorá odštartovala aj 100-miliónovú iniciatívu na stavbu solárnej plachetnice, ktorá sa, ako vôbec prvý ľuďmi vyrobený objekt, dostane k hviezde Proxima Centauri a to len za približne 20 rokov.

Na misii TOLIMAN pracuje aj profesor Peter Tuthill, ktorý je skutočným expertom na konštrukciu mimoriadne presných vesmírnych zariadení a pracoval aj na Vesmírnom teleskope Jamesa Webba, pre ktorý vyvíjal dôležitú časť zariadenia NIRISS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú