Microsoft priniesol v májovej aktualizácii (May Update 2020) okrem iného aj vylepšenia týkajúce sa správy pamäte. Pomocou novej dátovej štruktúry, ktorú nazvali „Segmentová halda“, môžu Win32 aplikácie značne znížiť zaťaženie operačnej pamäte RAM, píše MSpowerUser.

Možnosti segmentovej haldy sú už dostupné pre vývojárov a okrem Win32 aplikácií bude túto funkcionalitu využívať aj Chrome. Ten je všeobecne známy ako poriadny „žrút“ operačnej pamäte, takže možnosti, akým by sa dala jeho spotreba znížiť, sú rozhodne vítané. Na druhú stranu je tiež pozitívne vidieť, že májová aktualizácia nepriniesla pre Chrome iba problémy, ale tiež niečo pozitívne.

Spoločnosť Microsoft už začala využívať segmentovú haldu pri prehliadači Edge, ktorý je postavený na Chromium jadre. Pri testoch sa ukázalo, že upravený prehliadač znížil spotrebu operačnej RAM pamäte až o 27 %.

Tento výsledok sa pochopiteľne zapáčil aj inžinierom z Google, ktorí potvrdili, že využitie segmentovej haldy implementujú aj oni. Pokusy ukázali, že takto upravený prehliadač by mohol ušetriť až stovky MB pamäte RAM. Výsledná úspora však bude na každom zariadení individuálna a najlepšie by na tom mali byť počítače s viac-jadrovými procesormi, píše WindowsLatest.

Vylepšenia samotného prehliadača Chrome vyžadujú podporu prehliadača pre Windows 10 Build 19041.0 SDK. Ten je však momentálne blokovaný z dôvodu neznámych chýb, ktoré sa objavovali pri zostavovaní aplikácie.

Ako podotýka portál TechRadar, najväčšiu úsporu zrejme pocítia počítače s procesormi Ryzen, ktoré vsádzajú na vyšší počet jadier. Kedy sa ale vylepšenie dostane do samotného prehliadača Chrome pre bežných používateľov, zatiaľ známe nie je.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom