Nové chyby vo Windows 10 sa priamo týkajú SSD diskov, ich defragmentácie, ale aj prehliadača Chrome a mnohých ďalších súčastí. Na tieto chyby poukázal portál Windows Latest aj Bleeping Computer.

Najnovšiu aktualizáciu pripravoval Microsoft dlhé mesiace. Napriek tomu, že bola testovaná vyše 15 mesiacov, obsahuje množstvo chýb, ktoré spôsobujú používateľom zariadení s Windows 10 značné problémy s funkcionalitami systému alebo fungovaním hardvéru. Hoci spoločnosť zverejnila celý rad chýb, niektoré z nich v zozname neeviduje a napriek tomu sa v systéme objavili.

Májová aktualizácia je dostupná je pre tých, ktorí ju vyhľadajú manuálne alebo nainštalujú pomocou nástroja Creation Tool. Aj samotná spoločnosť však odporúča s inštaláciou tohto balíka počkať, nakoľko si uvedomuje jeho závažné nedostatky.

Len nedávno sme informovali o probléme, ktorý pretrváva celé mesiace a používatelia naň upozornili ešte v minulom roku. Microsoft ho však nezaznamenal a preniesol aj do najnovšieho Windows 10 vo verzii 2004.

Viac informácií o tejto chybe sa dozvieš v samostatnom článku. Počet problémov však ani zďaleka nie je definitívny a naďalej sa objavujú nové a nové nedostatky, ktoré nerobia Microsoftu vôbec dobré meno.

Zoznam chýb v novom Windowse 10 sa opäť rozrastá

Aktualizácia Windows 10 na najnovšiu verziu totiž môže v prípade niektorých konfigurácií spôsobovať poruchu funkcie Ukladacie priestory, ktorá má za úlohu ochrániť dáta používateľa pred poškodením v prípade zlyhania úložiska.

Podľa hlásení viacerých používateľov však dochádza k problémom, kvôli ktorým funkcia nefunguje a pri pokuse o vytvorenie nového fondu a ukladacieho priestoru sa zobrazuje chybové hlásenie.

Screenshot/FonTech

Rovnako tak dochádza k zlyhaniu grafického rozhrania funkcie pri vytváraní ukladacieho priestoru. Napriek tomu je podľa dostupných informácií možné vytvoriť nový fond pomocou PowerShell s využitím rovnakého disku. Zdá sa, že problém v tomto prípade tkvie v používateľskom prostredí Ovládacieho panela.

Podľa ďalších sťažností používateľov sa však javia niektoré diskové jednotky po update na Windows 10 2004 ako prázdne bez akýchkoľvek súborov, pričom malo zrejme dôjsť k porušeniu ReFS partície.

Problémy ovplyvňujú aj SSD disky…

Na zoznam problémov pribúda aj chyba s defragmentáciou disku a jeho optimalizáciou, funkciou, ktorá zabezpečuje efektívne fungovanie diskov v počítačoch.

Po novom sa v najnovšom Windowse 10 nezaznamenávajú dátumy optimalizácie, čo má mať za následok ďalšie problémy. Kvôli chybe v zápise teda dochádza k častej optimalizácii disku, hoci mohla byť posledná optimalizácia spustená len prednedávnom.

Screenshot/FonTech

Microsoft síce ešte vo verzii pre členov programu Insider avizoval, že chyba bola opravená, no nakoniec sa preniesla aj do verejnej verzie a môže spôsobiť ďalšie problémy. Častá defragmentácia a optimalizovanie SSD diskov totiž môžu skrátiť ich životnosť. Situáciu sa dá vyriešiť odstránením disku z automatickej optimalizácie.

Screenshot/FonTech

Po otvorení aplikácie Optimalizácia jednotiek je potrebné otvoriť možnosť Zmeniť nastavenie a pomocou možnosti Vybrať zobraziť disky zahrnuté do automatickej optimalizácie. Následne stačí odškrtnúť zo zoznamu všetky SSD jednotky a zavrieť okno. Po opravení chyby Microsoftom môže disky používateľ opäť do optimalizácie zahrnúť.

…a viaceré aplikácie

Ďalšie sťažností ľudí hovoria tiež o chybe v prehrávači Windows Media Player, v ktorom dochádza k zlyhaniu vizualizácie, kedy by sa mali farby a vzory automaticky zobrazovať pri prehrávaní hudby. Vo Windows 10 2004 táto možnosť nefunguje.

Taktiež sa objavili problémy s prehliadačom Chrome, ktorý si v novej verzii systému nezapamätá prihlásený účet používateľa a po každom zapnutí zariadenia sa ten musí prihlasovať znova.

Flickr

Problém sa však nemusí vyskytovať u všetkých konfigurácii. V našej redakcii sme ho zatiaľ nezaznamenali. Chyba bola hlásená aj na fórach Googlu. Problém má byť práve v kritizovanej májovej aktualizácii pre Windows 10.

Update mal podľa sťažností poškodiť aj synchronizáciu v prehliadači, pričom sa súbory cookies pri jeho zatvorení neuložia a chyba navyše spôsobuje aj odstránenie doplnkov z Chromu. Problém so zapamätaním hesiel má mať aj vstavaná aplikácia OneDrive či emailová aplikácia Microsoftu.

S updatom sa oplatí počkať

Problémov je teda neúrekom a už teraz akosi tušíme, že ďalšie množstvo chýb bude naďalej pribúdať. V prípade, že si svoje zariadenie ešte neaktualizoval na najnovšiu verziu systému, rozhodne odporúčame s updatom počkať aspoň niekoľko týždňov, pokým sa neopravia tie najvážnejšie nedostatky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom