Cestovanie vesmírom pomocou nami dostupných technologických prostriedkov je z hľadiska dĺžky ľudského života pomalé a v podstate nereálne. Jedným z hypotetických riešení tohto problému sú červie diery, ktoré sa však doposiaľ nepodarilo objaviť. Podľa vedcov by však mohli byť priechodné.

Zvláštny typ červích dier

Ako píše portál IFLScience, podľa všeobecnej teórie relativity by takéto spojenie červích dier viedlo k tomu, že spojíme dve ľubovoľne vzdialené časti vesmíru takým spôsobom, ktorý umožní takmer okamžitý prechod tam a späť.

Znázornenie červej diery. ESO/L. Calçada

Špeciálna relativita už predtým preukázala, že cestovanie rýchlejšie, ako je rýchlosť svetla, by bola ekvivalentom cestovania v čase. Vyvoláva však otázku, či by nám červie diery umožnili cestovať v čase. Nová štúdia publikovaná na predtlačovom serveri arXiv naznačuje, že odpoveď je áno za určitých okolností.

K týmto výsledkom vedci dospeli pomocou komplikovanej matematiky, ktorá sa používa na opis červích dier a ich vlastností. Najnovšie sa vedci zamerali na špecifický typ červej diery známej ako „prstencová červia diera“ (ring wormhole), ktorá na rozdiel od „konvenčných“ červích dier v sebe neobsahuje žiadnu hmotu – prechod cez ňu je teda relatívne bezpečný.

Malá časť hmoty je však sústredená okolo jedného z vchodov do červej diery. V štúdii vedci vypočítali, že takáto červia diera by vytvorila „uzavreté krivky podobné času“ v časopriestore. To znamená, že objekty pohybujúce sa po krivke by skončili v rovnakom čase, ako začali.

Inak povedané, prstencová červia diera, ktorú opisujú autori, spája dve časti vesmíru, ktoré nazývame „ploché“. Ak vezmeme do úvahy interakcie elektrických a magnetických polí, pričom aplikujeme niektoré vybrané transformácie hmoty v tvare prstenca, podľa výpočtov vedcov by mohlo dôjsť k zaujímavému skresleniu v tom, čo by bol inak plochý časopriestor.

Výsledkom je potom hypotetická prstencová červia diera, ktorá spája jednu stranu vesmíru s ďalšou časťou. Následne autori štúdie prehnali túto červiu dieru rôznymi simuláciami a scenármi, pričom zisťovali, aký vplyv bude mať hmota na tento „prstenec“ a čo sa stane, ak by bol vstupný a výstupný otvor v rovnakom vesmíre, píše ScienceAlert.

Vo výsledku sa ukázalo, že by došlo k vytvoreniu uzavretej časupodobnej krivky. Podľa všeobecnej teórie relativity je časopriestor popísaný štvorrozmerným Minkowského priestorom, kde tri rozmery predstavujú priestorové dimenzie a štvrtý rozmer predstavuje časovú dimenziu. Uzavretá časupodobná krivka by teda bola krivka v časopriestore, ktorá sa vracia do svojho vlastného minulého bodu.

Pre lepšiu predstavu si môžeš predstaviť lúč svetla, ktorý sa pohybuje pozdĺž čiary a vracia sa presne do rovnakého bodu, z ktorého vyštartoval a to nie len v priestore ale aj v čase.

Paradox cestovania v čase

Uzavreté časupodobné krivky umožňujú cestovať do minulosti, vďaka čomu dochádza k mnoho paradoxom. Najznámejším z nich je paradox starého otca. Tento paradox opisuje situáciu, kedy cestovateľ do minulosti zabráni narodeniu svojich rodičov, čo by spôsobilo nekonzistenciu.

AlexAntropov86/Pixabay

K tomuto problému sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril aj dnes už zosnulý Stephen Hawking. Podľa Hawkinga totiž existuje niečo, čo nazývame „chronologická ochrana“, čo je myšlienka, že vlastnosti vesmíru by mohli zabrániť vzniku paradoxov spôsobených cestovaním v čase

To by znamenalo, že vo vesmíre existuje nejaký mechanizmus, ktorý zasiahne a zabráni akémukoľvek kauzálnemu narušeniu, ku ktorému dôjde pri cestovaní v čase. Hawking tiež naznačoval, že budúca teória kvantovej gravitácie môže upraviť naše porozumenie časopriestoru a vylúčiť možnosť existencie uzavretej časupodobnej krivke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú