Lietadlo spoločnosti DHL na pravidelnej linke malo pred pár dňami pristáť na brnenskom letisku, no pristátie prekazila hmla. Posádka preto vykonala niekoľko vyčkávacích manévrov a čakala na zlepšenie situácie. Vyčkávací manéver, ktorého trajektória pripomína ovál, si český poslanec spojil s absurdnou dezinformáciou. Tvrdil, že lietadlo DHL roznášalo koronavírus, informuje Živě.cz.

V Česku sa tamojšie letisko, spoločnosť DHL a jej lietadlo stali terčom dezinformácií českého poslanca Mgr. Lubormíra Volného z politického hnutia Jednotní a webu Aeronet.cz. Poslanec na svojom profile na Facebooku zverejnil status, v ktorom spájal vyčkávací manéver lietadla DHL na pravidelnej nákladnej linke so šírením koronavírusu v okolí Brna.

Vo svojom príspevku označuje poslanec Volný ochorenie COVID-19 za „umelo vytvorenú biologickú zbraň“, pričom sa odvoláva aj na vedca Lucu Montagniera a molekulárnu biologičku Soňu Pekovú.

Montagniera už od jari minulého roka tvrdí, že koronavírus bol umelo vytvorený v čínskych laboratóriách ako „výsledok“ pokusu o vytvorenie vakcíny proti AIDS. Soňa Peková sa dostala do pozornosti už od začiatku pandémie a rovnako tvrdí, že koronavírus je umelo modifikovaný. Neskôr v lete ohlasovala, že koronavírus „zmizol“ a druhá vlna nebude.

Dezinformácie šíril český poslanec i známy dezinformačný web

Poslanec Volný ďalej vo svojom statuse naznačuje, že ochorenie COVID-19 má byť umelo šírené po svete. S tým si spojil aj spomenutý vyčkávací manéver lietadla spoločnosti DHL, ktoré 4. marca krúžilo okolo letiska v Brne. V tejto oblasti je podľa Volného najviac rozšírená britská mutácia koronavírusu a ako ďalej tvrdil v statuse, „nikto nevie, odkiaľ to spadlo a kde sa to vzalo“.

Zobraziť celú galériu (1)
Snímka obrazovky s dezinformačným statusom poslanca Volného. Facebook medzičasom status odstránil.

Spojenie vyčkávacieho manévru lietadla pred pristátím na letisku s úmyselným šírením koronavírusu je dezinformáciou, ktorá sa ale dostala do pozornosti tisícok ľudí. Príspevok českého politika zdieľalo na Facebooku od jeho publikovania vyše 2000 ľudí a získal si aj viac ako 5000 komentárov. Sociálna sieť neskôr tento dezinformačný status zmazala, čo vo svojom príspevku na Twitteri podtvrdil aj poslanec Volný.

NEPREHLIADNI
Vláda v Česku chce bojovať proti dezinformáciám na sociálnych sieťach

Podľa českého Deníka N sa spoločnosť DHL plánuje voči takýmto obvineniam brániť a pre dezinformácie o šírení koronavírusu nad Brnom chystá zakročiť súdnou cestou. Dezinformácie pritom o okrem českého poslanca zdieľal aj dezinformačný web Aeronet.cz, ktorý si spojil pôvod lietadla registrovaného vo Veľkej Británii so šírením britskej mutácie koronavírusu.

❗❗Společnost DHL Express Česká republika se důrazně vymezuje proti zavádějícím a konspiračním informacím, které byly…

Posted by DHL Express Czech Republic on Friday, March 5, 2021

Jedná sa o pravidelnú leteckú linku DHL Express z Lipska do Brna, ktorá zaisťuje 6x týždenne letecké spojenie oblastí južnej Moravy a Vysočiny s našim medzinárodným hubom v Lipsku. Náklad z vyššie zmieneného letu sa podarilo doručiť v rovnaký deň, a to vo večerných hodinách,“ vysvetľuje na Facebooku spoločnosť DHL.

Samotné lietadlo spoločnosti DHL však nemohlo na brnenskom letisku pristáť kvôli hmle, ktorá je začiatkom jari bežným javom, no znižuje viditeľnosť na pristávacej dráhe. Lietadlo preto pred pristátím vykonalo niekoľko vyčkávacích manévrov a čakalo na zlepšenie situácie. Hmla však neustúpila, a tak lietadlo odletelo pristáť do Lipska, odkiaľ vzlietlo. Pristátie na letisku v Brne bolo teda zrušené kvôli bezpečnosti.

K nepravdivým informáciám sa vyjadrilo centrum Riadenia letovej prevádzky ČR. Dezinformácie českého poslanca a dezinformačného portálu Aeronet.cz vyvrátilo aj letisko v Brne, ktoré detailne objasnilo celú situáciu s vyčkávacím manévrom a návrat lietadla do Lipska.

Ačkoliv jsme rádi médiem apolitickým, přeci jen nám to nedá abychom se nevyjádřili k fb postu jednoho českého…

Posted by Provoz BRQ on Friday, March 5, 2021

Stačila tak jediná fotografia z vyčkávacieho manévra lietadla registrovaného vo Veľkej Británii z oblasti, kde sa objavuje britská mutácia koronavírusu, a dezinformácia bola na svete.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom