Takmer dvaja z troch Rusov sa domnievajú, že koronavírus je človekom vyvinutá biologická zbraň, a len necelá tretina z nich je ochotná dať sa zaočkovať. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters na základe výsledkov prieskumu zverejnených v pondelok.

Podľa prieskumu nezávislej organizácie Levadovo centrum si až 64 % respondentov myslí, že nový druh koronavírusu bol umelo vytvorený a je „novou formou biologickej zbrane“, zatiaľ čo len 23 % sa nazdáva, že tento vírus sa objavil „bez ľudského zásahu“.

Prieskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil koncom februára na vzorke 1600 respondentov, tiež ukázal, že počet Rusov ochotných zaočkovať sa klesol z 38 % v decembri na 30 %. Podiel tých, ktorí sa očkovať nechcú, stúpol z 58 % na 62 %.

Spomedzi ľudí, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, 37 % uviedlo, že ich k tomu vedú obavy z vedľajších účinkov, 23 % z nich čaká na výsledky klinického testovania a 16 % v očkovaní „nevidí žiaden zmysel“. Za poklesom v ochote očkovať sa môžeme hľadať aj neustále šírenie konšpirácií a dezinformácií, ktoré sú populárne aj na Slovensku. Tie posledné sa týkali napríklad Billa Gatesa a „smrtiacich rúšok“ či vakcíny AstraZeneca, ktorá mala byť údajne vyrobená už v roku 2008.

Otáznikom je tiež ruská vakcína Sputnik V, ktorú dnes priviezli aj na Slovensko, ktorá bola spočiatku prijatá skepticky pre rýchlu registráciu ešte pred rozsiahlym klinickým testovaním. Výsledky publikované v lekárskom časopise Lancet vo februári síce ukazujú, že je bezpečná a na viac ako 90 % účinná, no schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA) je stále v nedohľadne.

Zobraziť celú galériu (0)
Vakcína Sputnik V je už aj na Slovensku / Zdroj: TASR

Rusi si napriek tomu zachovávajú nedôveru voči Kremľu, zdedenú zo sovietskych čias, ktorú podporili nejasné postoje vedenia krajiny počas zdravotnej krízy, píše AFP. Údaje zverejnené vo februári ukázali, že skutočný počet úmrtí na COVID-19 v Rusku v minulom roku mohol byť výrazne vyšší, ako uvádzala vláda. O pokroku v očkovaní taktiež neexistujú oficiálne údaje, hoci koncom februára epidemiológ ministerstva zdravotníctva uviedol, že vakcínu dostali asi štyri milióny Rusov.

Delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá minulý mesiac v Číne skúmala pôvod vírusu, označila možnosť uniknutia vírusu z laboratória za vysoko nepravdepodobnú. Dodala, že hlavnou hypotézou pre pôvod vírusu sú netopiere, aj keď prenos na človeka mohol nastať najskôr infikovaním iného druhu zvieraťa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom