Technológie čínskej spoločnosti Huawei sú vo svete spochybňované kvôli možným obavám z narušenia bezpečnosti, ktoré už pred rokmi ako prvé prejavili Spojené štáty. Susedné Česko však zrejme vidí v riešeniach tohto giganta potenciál, a tak ich po niekoľkých predošlých projektoch využije v ďalšom prípade. Huawei vyhral v Česku verejný tender skrz tamojšiu firmu Huatech, ktorá dodá DWDM technológie pre Ministerstvo financií, informoval portál Lupa.cz.

Česká republika opäť zverila vyhraný tender do rúk čínskej spoločnosti Huawei, ktorá v súťaži na dodávanie sieťových prvkov pri rozširovaní DWDM dátovej siete vyhrala s najnižšou ponukou. Spolu s týmto tendrom vyhrala firma Huatech aj v projekte Štátnej tlačiarne cenín. Celková suma za prvý z projektov sa vyšplhala na niečo vyše 451 000 € s DPH, pričom takmer 330 000 € bude stáť len samotný hardvér.

Huawei získava v Česku jednu zákazku za druhou

V prípade Štátnej tlačiarne cenín ide o projekt za sumu takmer 800 000 € s DPH, avšak tentokrát vyhrala spoločnosť Visitech, ktorej subdodávateľom je Huatech, tamojšia firma Huawei. Tento gigant tak u našich susedov vyhral ďalšie tendre, v ktorých s ním súťažili aj firmy Anect, TTC Marconi, 3S.cz a Your System. V prvom projekte teraz dodá potrebné technológie do 4 objektov ministerstva financií, ktoré sú prepojené optickou sieťou. V jednom z nich funguje aj dátové centrum, ktoré spadá pod Centrum zdieľaných služieb.

Nenechaj si ujsť
Totálny chaos a neadekvátne správanie. USA neschválili viac ako 130 žiadostí o spoluprácu s Huawei kvôli bizarným dôvodom

Ešte v minulom roku Huawei získal skrz Huatech ďalšie veľké tendre. Medzi ne patrí aj súťaž na diskové polia pre Českú televíziu. Ministerstvo vnútra ČR pritom nakúpilo za 740 000 € s DPH aj sieťové prepínače, WDM technológiu a SAN prepínače.

Technológie Huawei využíva aj skupina ČEZ, Riaditeľstvo ciest a diaľnic, no firma vyhrala aj tender pre Ministerstvo kultúry, informuje Lupa.cz. Tento čínsky gigant tak doteraz získal v Česku mnoho veľkých tendrov, v ktorých dodá príslušným inštitúciám a subjektom potrebné technológie aj napriek doterajším varovaniam.

Tendre vyhráva napriek varovaniam NÚKIB

Ďalšie projekty v rukách Huawei môžu pritom v mnohých vyvolať pochybnosti, nakoľko len v minulom roku vydal Náročný úrad pre kybernetickú bezpečnosť v Česku varovanie. Táto výstraha sa pritom týkala 126 organizácií, z ktorých 49 využíva aj Huawei a ZTE.

Správcovia systémov využívajúcich riešenia čínskej spoločnosti tak musia prijať opatrenia pre zníženie možných rizík, pričom NÚKIB sa sústredí najmä na skutočnosť či by napadnutie niektorého zo systémov ovplyvnilo fungovanie ČR, informoval vo vyjadrení Dušan Navrátil, riaditeľ úradu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom