Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zákazy administratívy Donalda Trumpa spôsobili v budovaní biznisu spoločnosti Huawei v spolupráci s americkými dodávateľmi značné problémy, ktoré však začali ešte pred rokmi. Posledných pár mesiacov je tento výrobca v štátoch na čiernej listine a každý, kto s ním chce obchodovať, musí podať žiadosť o licenciu. Situácia sa teraz ešte viac stupňuje po tom, čo bolo viac ako 130 žiadostí amerických firiem o spoluprácu s Huawei neschválených, informuje TechCrunch s odvolaním na Reuters.

Huawei sa momentálne nachádza v pozícii 2. najväčšieho výrobcu smartfónov na svete a pre tieto zariadenia ešte potrebuje aj viacero technológií od amerických dodávateľov. Tým však obchodovanie s týmto gigantom sťažujú zákazy Spojených štátov a teraz aj nevedomosť Obchodného oddelenia, ktoré neschválilo všetkých viac ako 130 podaných žiadostí o licencie na obchodovanie s Huawei.

Spojené štáty odmietli schváliť žiadosti o spoluprácu s Huawei

Spory USA s touto spoločnosťou však začali ešte v roku 2012, kedy štáty zakázali tamojším firmám využívať sieťové technológie od Huawei, čo odôvodnili možným ohrozením bezpečnosti. Rovnako je tak tomu aj v posledných mesiacoch, kedy sa čínsky výrobca ocitol na čiernej listine a Amerika ho obvinila zo spolupráce s čínskou vládou a možného ohrozenia národnej bezpečnosti. To sa však nikdy nepreukázalo a Huawei už viackrát tieto tvrdenia odmietol.

Napriek tomu musí každý dodávateľ, ktorý chce s Huawei obchodovať, požiadať o licenciu, ktorá môže byť schválená po tom, ak sa preukáže, že predmetné technológie v rukách čínskej spoločnosti neohrozia národnú bezpečnosť štátov. Obchodné oddelenie však malo teraz problém schváliť aj vyše 130 žiadostí amerických výrobcov, ktoré neboli zamietnuté kvôli tomu, že by technológie ohrozili bezpečnosť krajiny.

Nenechaj si ujsť
Zakladateľ Huawei vyzval zamestnancov, aby sa pripravili na „bojový režim“. Spoločnosť plánuje zásadné zmeny

Dôvodom mali byť obavy, že „nikto z oddelenia nevie, čo Trump chce a boja sa bez toho rozhodnúť“, informoval Reuters bývalý pracovník Obchodného oddelenia, William Reinsch. Zamestnanci oddelenia tak nemajú jasno v tom, či vôbec môžu niektoré žiadosti schváliť. Počet žiadostí o licencie pritom ďaleko prevyšuje počet 50, ktorý v júli ohlásil minister obchodu USA, Wilbur Ross.

Obchodná vojna neutícha

Problémy Huawei pritom spôsobili aj pochybnosti zo strany viacerých amerických federálnych úradov, vrátane FBI, ku ktorému sa pridalo CIA, NSA a Federálna komisia pre komunikáciu so Spravodajskou službou, informuje CNET. Situácia sa však môže ešte viac stupňovať.

USA nedávno ohlásili ďalšie clá na čínsky tovar vo výške 550 miliárd dolárov pár hodín po tom, čo Čína urobila podobný krok, keď zvýšila clo na americký tovar na 75 miliárd dolárov. Na problémy USA a Huawei doplatí aj nový smartfón spoločnosti, Mate 30, ktorý sa bude musieť podľa hovorcu Googlu zaobísť bez Služieb Google.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú