Obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá najviac postihla práve spoločnosť Huawei, pred časom vyústila aj zákazom zo strany USA na dodávky kritických komponentov niektorých výrobcov, vrátane čipov od spoločnosti TSMC či displejov od LG. Ceny smartfónov spoločnosti však napriek tomu v domácej Číne stále stúpajú a tešia sa veľkému záujmu zákazníkov, upozornila agentúra Reuters.

Ľudia sa obávajú obmedzení pre Huawei

Huawei v pretrvávajúcej obchodnej vojne medzi Čínou a USA patrí medzi popredných menovateľov problému. Spoločnosť postupom času stratila prístup k americkým technológiám vrátane služieb od Googlu, čo ju podnietilo k vývoju vlastného operačného systému HarmonyOS, ktorého úlohou bude v budúcich smartfónoch spoločnosti nahradiť Android.

Okrem softvéru tak spoločnosť rieši aj chýbajúci hardvér, pretože zákazy Donalda Trumpa odstrihli od čínskeho giganta viacerých výrobcov kľúčových komponentov, vrátane procesorov Kirin od TSMC, pamätí od SK Hynix či Samsungu a displejov od LG. Zatiaľ oficiálne nepredstavený procesor HiSilicon Kirin 1000 tak bude posledným svojho druhu.

Predaje Huawei smartfónov kvôli tomu v domovskej Číne raketovo stúpajú. Dôvodom toho je, že zákazníci sa obávajú obmedzení prístupu ku kľúčovým komponentom a zastaveniu výroby prémiovejších modelov, akým je napríklad pripravovaný Mate 40.

Podľa predajcov smartfónov na Huaqiangbei, najväčšom trhovisku s elektronikou na svete, ceny nových aj používaných smartfónov Huawei stúpli za posledný mesiac v priemere o 400 až 500 juanov, čo je v prepočte približne 50 až 60 €. Ceny vybraných modelov sa dokonca zvýšili až o 40 %, píše Gizchina.

Napríklad minuloročný Huawei Mate 30 v prémiovej verzii Porsche Design sa v januári predával za cenu 10000 juanov, no momentálne stúpol až na 14000 juanov, teda približne 1750 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Huawei Mate 30 RS Porsche Design / Zdroj: Huawei

Viacero čínskych veľkoobchodov uviedlo, že celý august boli zaneprázdnení zvýšeným dopytom po smartfónoch Huawei, pričom ceny prémiových modelov stúpali každých pár hodín. Čínsky gigant agentúre Reuters oznámil, že spoločnosť pokračuje v dodávkach v závislosti od dopytu.

„Smartfóny Huawei sa stávajú stále drahšími, ale to je práca ponuky a dopytu. Ľudia majú značku radi a sú ochotní zaplatiť viac, pričom zároveň nevedia, aké dobré budú ich procesory v budúcnosti,“ povedala pre Reuters jedna z predajkýň. 

Podľa analytika Willa Wonga zo spoločnosti IDC, Huawei má zásoby procesorov približne do polovice budúceho roka. Jednou z možností, ako môže spoločnosť ich používanie v smartfónoch predĺžiť, je obmedziť časť dodávok.

Sankcie poškodia aj dodávateľov, Huawei má stále nádej

Tieto sankcie však nepoškodzujú len Huawei, ale v nemalom meradle aj samotných výrobcov komponentov. Napríklad v prípade dodávateľla pamätí SK Hynix, z vývozu do Číny pochádzalo v prvom polroku 2020 až 40 % výnosov vo výške približne 11,3 miliárd €.

Zobraziť celú galériu (1)
Huawei (Úprava redakcie)

Huawei môže zachrániť domáci výrobca čipov, spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), ktorá však momentálne nemá dostatočne moderné čipy k dispozícii. Prechod na výrobu 7 nm procesorov u SMIC tak môže trvať až rok, kedy bude konkurenciu už dávno v predstihu.

Ďalším, aj keď málo pravdepodobným východiskom je, že USA postupom času zmierni reštrikcie a spoločnosti umožní prístup k americkým technológiám. Situácia je tak pre Huawei stále príliš komplikovaná a o jeho osude a pôsobení v segmente smartfónov sa pravdepodobne rozhodne počas budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom