Do ponuky HBO Go pribudol jeden z najočakávanejších filmov roka, Justice League, od režiséra Zacka Snydera. Nová verzia filmu sľubuje kompletne neopozeraný zážitok a má ambíciu napraviť nielen zbabranú verziu z roku 2017, ale tiež pošramotenú povesť celého DC univerza. Aká história sa ku filmu vlastne viaže a v čom je nová verzia vlastne odlišná?

Finančné fiasko

Film Justice League si premiéru v kinách odkrútil ešte na konci roka 2017 a Warner Bros. komiksovým nadšencom sľuboval zážitok roka. Koniec koncov, ako často uvidíte Supermana, Batmana, Wonder Woman, Flasha, Cyborga či Aquamana na jednom plátne? S gigantickým rozpočtom 300 miliónov dolárov mala byť novinka odpoveďou na čoraz populárnejšie konkurenčné univerzum Marvelu a začiatok novej éry DC Universe.

Z Justice League sa však stal komerčný prepadák, fanúšikovia i recenzenti otvorene hovorili o premrhanom potenciáli a kritizovali kvality filmu. Warner Bros. opäť dokázal, že so svojimi hrdinami zďaleka nevie nakladať tak, ako by si zaslúžili a filmový gigant bol po fiasku nútený prehodnotiť viaceré zo svojich filmových plánov do budúcnosti.

Nezhody aj veľká osobná tragédia

Zdá sa však, že film bol na neúspech odsúdený dávno pred jeho premiérou, prinajmenšom pri pohľade na jeho problematickú produkciu. Temná vízia režiséra Zacka Snydera sa totiž u Warnerov nestretla s pochopením, ktorí chceli film naopak poňať v odľahčenom tóne, vložiť do neho humorné vsuvky a prakticky kopírovať úspešný recept Marvelu.

Situácia medzi Snyderom a Warner Bros. sa vyostrovala a zašla až tak ďaleko, že vo februári 2016, rok a pol pred premiérou filmu, internet obleteli správy, že Snyder od projektu odstúpil. Tie sa síce ukázali ako nepravdivé, režisér bol však pod drobnohľadom a Warner mu pridelil dvojicu pomocníkov, ktorí ho mali usmerňovať a zároveň Warnerov detailne informovali, akým smerom sa nakrúcanie Justice League uberá.

Prečítaj si aj
HBO poteší Slovákov. Do ponuky HBO GO zaradí Wonder Woman 1984

Snyder tak bol pri pretláčaní vlastných nápadov neustále uzemňovaný a nakrúcanie sa nieslo v znamení konštantných kompromisov. Štúdio Warner Bros. si na umelca dávalo pozornosť predovšetkým kvôli nepresvedčivým kvalitám jeho predošlého filmu, Batman v Superman: Dawn of Justice, ktorý si po komerčnej stránke síce neviedol zle, fanúšikov však príliš nenadchol a s Justice Leage Warneri chceli jednoznačne bodovať.

Hádky a tvorcovské nezhody teda boli na dennom poriadku, až kým v marci režiséra a jeho rodinu nepostihla obrovská osobná tragédia. Jeho dcéra Autumn, trpiaca chronickými depresiami, si siahla na život a vo svojich 20-tich rokoch spáchala samovraždu. Nečakaná strata režiséra hlboko zasiahla, aj napriek tomu ešte takmer šesť týždňov pokračoval v prácach na filme. Nemal už však energiu riešiť každodenné spory so štúdiom od projektu po dohode s Warner Bros. v apríli 2017 odstúpil.

Ako Snyder neskôr povedal v rozhovore pre Vanity Fair, nemal už silu donekonečna sa hádať. „Jednoducho sme v mnohých smeroch stratili vôľu bojovať. Celá rodina bola stratou Autumn zdrvená. Úprimne si myslím, že sme spravili dobre, pretože v opačnom prípade by to bolo buď veľmi agresívne alebo by sme im jednoducho ustúpili.“

Jemné úpravy? Ani náhodou

Na režisérsku stoličku si sadol Joss Whedon, ktorý Snyderovi na pľace na žiadosť Warnerov dlhšie pozeral cez plece a mal za úlohu film odkormidlovať do úspešného konca. Väčšina Justice League už bola nakrútená pod Snyderovým dohaľom, o to prekvapivejšie preto pre hercov i filmový štáb bolo, že Whedon film s požehnaním Warnernov totálne prekopal a prispôsobil ho svojej vízii. Zástupcovia štúdio pritom ešte týždeň po výmene režisérov deklarovali, že Whedon nakrúti približne 15 až 20% filmu. Nakoniec však vo veľkom upravil viac ako jeho tri štvrtiny.

Pod dohľadom nového lodivoda sa začali masívne pretáčky ústredných scén. Kompletne prerobené boli napríklad zábery so Supermanom a hercom Henrym Cavillom, ktorý už však v tom čase nakrúcal Mission Impossible: 6, kde bol zmluvne zaviazaný nechať si narastenú bradu. Tvorcovia Justice League teda museli Supermanove fúzy digitálne odstrániť, výsledok bol aj vzhľadom na nedostatok času katastrofálny a Superman vo väčšine scén pôsobil umelo a po premiére bol terčom posmechu.

YouTube

Whedon z Justice League úplne odstránil hlavného záporáka a vystrihol viaceré dejové linky, ktoré mali rozvíjať nové postavy Flasha aj Cyborga. Naopak pridal svoje vlastné nápady ako lúpež v banke či neslávne známu ruskú rodinu, ktorá mala finálnemu stretu pridať ľudský rozmer a pripomenúť, že hrdinovia bojujú predovšetkým za ľudí. Zmenený bol aj soundtrack k filmu a jeho celkový tón, ktorý sa pod Whedonovým vedením niesol v podstatne odľahčenejšom duchu popretkávanom humornými hláškami.

Fiasko a tona problémov

Podobne ako pri nakrúcaní, aj po premiére Justice League vyvolával vášnivé debaty, ktoré sa však niesli skôr v útočnom a negatívnom duchu. Warneri chceli z filmu vytrieskať najmenej miliardu, s necelým 660 miliónmi sa zastavili ďaleko pred touto métou a čoraz viac sa začali vynárať aj detaily priamo z pľacu, ktoré naznačovali, že štábu i samotným hereckým hviezdam sa s Jossom Whedonom nespolupracovalo najlepšie.

Určite nezmeškaj
Dostane HBO vlastný Black Mirror? Skvelá novinka ukazuje, aké je žiť so sledovacím čipom v mozgu 

Predstaviteľ Cyborga, Ray Fisher, napríklad prístup režiséra nazval ako mimoriadny hrubý, urážlivý a neprofesionálny, podporil ho aj čoraz populárnejší Jason Momoa či Gal Gadot, ktorí naznačili, že za zatvorenými dverami sa udialo kopec škaredých vecí.

Na Whedonovu adresu sa kritika začala sypať nielen v súvislosti s Justice League, ale tiež s jeho predošlými filmami, čo malo za následok zrušenie viacerých jeho projektov a rozviazanie zmluvy s Warner Media. Umelca preto tak skoro na režisérskej stoličke pravdepodobne neuvidíme.

Dajte nám Snydera!

V súvislosti so zbabraným filmom sa však nedlho po premiére Justice League začali objavovať správy, že režisér Zack Snyder má svoju verziu naďalej k dispozícii. Záujem fanúšikov o pôvodnú verziu filmu, označovanú ako Snyder Cut, začal narastať a postupne sa premenil do masovej iniciatívy. Sociálne siete zaplavili hashtagy #ReleaseTheSnyderCut, online petíciu v krátkom čase podpísalo viac ako štvrť milióna ľudí, Snyder Cut svietil z mamutích obrazoviek na Times Square aj z bannerov lietadiel, ktoré prelietavali nad štúdiom Warner Bros. počas obednej prestávky.

Warner Media najskôr o vydaní nového filmu nechceli ani počuť, vlažné prijatie ich novej streamovacej služby HBO Max spojené s tlakom verejnosti za znovuuvedenie filmu ale vedenie predsa len presvedčilo, aby Justice League dali šancu. Zaujímavosťou pritom je, že Warneri chceli film Snyderovu verziu vydať len hrubú a neupravenú verziu, ktorú mal režisér uschovanú vo svojom notebooku. S tým však pôvodný režisér filmu nesúhlasil a podmienkou bolo, že ak sa má Snyder Cut vydať, tak sa vydá poriadne a so všetkými náležitosťami.

Warneri tak do pretáčok dodatočne investovali ďalších 70 miliónov, po predchádzajúcich skúsenostiach sa pri nich ale Zack Snyder dobrovoľne vzdal všetkých nárokov na odmenu. To mu podľa vlastných slov zabezpečilo silnú páku pri vyjednávaní a presadzovaní vlastných nápadov. Rozšírená verzia teda naplno zobrazí jeho pôvodnú víziu s Justice League.

Čo teda bude vo filme iné?

Text nižšie môže obsahovať spoilery.

Je teda jasné, že Snyder Cut bude v mnohých smeroch úplne novým filmom a zmení sa prakticky každý jeden jeho aspekt. V prvom rade film dostal R-kový rating značiaci prístupnosť až od 18-tich rokov, čo značí temnejší a drsnejší štýl rozprávania. Snímka bude zároveň dlhá rovné 4 hodiny, bude teda dvojnásobne dlhšia oproti dvojhodinovej verzii Jossa Whedona.

Zmení sa aj celkový vizuál, a to nielen farebnosťou, ale tiež pomerom strán, ktorý bude prispôsobený na formát 1:33:1. V praxi to znamená, že obraz bude oproti širokouhlému predchodcovi ladený vertikálnejšie, pričom po bokoch obrazovky budú čierne pásiky. Snyder chcel netradičným formátom zvýrazniť osobnosť jednotlivých hrdinov, pričom pomerom strán bol film od začiatku prispôsobený aj premietaniu na plátnach IMAX.

Do filmu pribudne viacero postáv, ktoré boli z filmu úplne vystrihnuté. Ide napríklad o najväčšieho záporáka DC Univerza, Darkseida, ktorý bude stáť v pozadí udalostí na Zemi a využíva Steppenwolfa len na dosiahnutie svojich vlastných plánov. Pridá sa aj Jared Leto v role Jokera, rovnako ako Joe Manganiello ako Deathstroke. V akej podobe budú anti-hrdinovia do filmu zapracovaní nevieme.

Justice League bol však pod Snyderovým vedením od začiatku plánovaný ako dvojdielna séria, pričom prvý film mal byť len predstavením viacerých postáv a akousi ochutnávkou pred pokračovaním, v ktorom to mali hrdinovia roztočiť naplno a spojiť sily práve proti najväčšej hrozbe v podobe Darkseida. Je teda možné, že všetky zmienené postavy uvidíme v spoločnom boji za záchranu planéty.

Čítal si už? 
Aj vo verzii bez cenzúry. Mrazivý český dokument V Sieti prišiel na HBO GO

Kompletne zmenená bude aj hudba k filmu. Svoje umenie podľa pôvodných plánov predstaví Tom Holkenborg alias Junkie XL. Ten je známy ako člen tzv. Magnificent Six, teda skladateľskej smotánky Hollywoodu, do ktorej okrem iných patrí aj Hans Zimmer. Potvrdené bolo, že záverečné titulky bude sprevádzať ikonická skladba Hallelujah od Leonarda Cohena, ktorou si režisér uctí svoju zosnulú dcéru Autumn.

YouTube

Fanúšikov ďalej čaká úplne nová verzia Supermana, nakoľko jeho scény boli po odstúpení Zacka Snydera kompletne prerobené. Superman už rovnako nebude pôsobiť tak umelo, na pôvodných záberoch tvorcovia (našťastie) nemuseli digitálne odstraňovať jeho strnisko. K slovu sa má vo väčšom dostať aj romantická dejová línia s Louis Lane, aspoň na krátko by sa mal vo filme objaviť aj Lex Luthor.

Veľké zmeny tiež postretnú postavu Cyborga. Podľa Snydera je táto postava bijúcim srdcom filmu a zaslúži si veľký priestor, keďže práve Cyborg v mnohých smeroch drží skupinu superhrdinov pohromade. Očakáva sa preto detailnejší pohľad na jeho minulosť a získanie svojich schopností. To isté platí aj o postave Flasha, ktorý už vo filme nebude slúžiť len na účelne vtipné poznámky.

Pozor na hype

Liga Spravodlivosti Zacka Snydera preto skutočne bude úplne novým filmom s množstvom nevidených záberov a jedinečným náhľadom do komiksového univerza DC. Len málokto si vie predstaviť, že by prichádzajúci film mohol dopadnúť horšie ako kinoverzia z roku 2017. Roky čakania a neustáleho apelovania na Warner Media však z nového Justice League v istom smere spravili modlu, ktorá môže veľmi ľahko doplatiť na premrštené očakávania a obrovský hype, ktorý film sprevádza.

Zack Snyder v minulosti viackrát ukázal, že filmy točiť vie, zároveň však ide o rovnakého režiséra, ktorého fanúšikovia zatracovali za nevýrazný stret superhrdinských gigantov vo filme Batman v Superman: Dawn of Justice. Držať očakávania pri zemi, no dúfať v najlepšie, preto určite nie je na škodu. Ako Snyder Cut Justice League nakoniec dopadne sa dozvieš vo štvrtok 18. marca, kedy sa film objaví na streamovacej službe HBO Max a jej tuzemskom variante HBO Go.

 

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom