Aj keď spôsobov na sledovanie filmového obsahu každým rokom pribúda, nelegálne streamovanie a sťahovanie sa stále teší veľkej popularite. Počas uplynulých rokov sme síce mohli sledovať postupný útlm pirátstva, pandemická situácia však nelegálny konzum opäť vrátila v plnej sile.

Filmové spoločnosti a tvorcovia obsahu kvôli pirátstvu každoročne prichádzajú o miliardy dolárov, proti pochybným praktikám sa preto úpenlivo bránia a zvádzajú nekonečný boj s poskytovateľmi nelegálneho obsahu.

V októbri 2019 sa takto podarilo zrušiť webové služby Openload a Streamango, na ktoré odkazoval aj populárny portál Topserialy.to a krátko na to ukončil svoju prevádzku.

V uplynulých mesiacoch sme naopak svedkami súdneho sporu medzi známym portálom Ulož.to a filmovou spoločnosťou Cinemart a.s., kedy sa paradoxne žalujú obe strany navzájom.

Ako sa tento spor môže vyvíjať, čo na nelegálne sťahovanie a streamovanie filmov z pohľadu používateľa hovorí legislatíva a dopúšťame sa vôbec sťahovaním filmového obsahu z úložísk trestného činu?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky sme sa spýtali Štěpána Štarhu, partnera v najväčšej nezávislej advokátskej kancelárie v strednej Európe s tímom viac ako 250 právnikov a daňových poradcov, Havel & Partners.

Štěpán Štarha (súkromný archív)

  • Kto je Štepán Štarha? 

Vyštudoval Právnickú fakultu a Ekonomicko-správnu fakultu Masarykovej univerzity v Brne. Zahraničné skúsenosti získal na John Marshall Law School v Chicagu. Je expert na právo IT, duševné vlastníctvo, ochranu osobných údajov či právo obchodných spoločností. Je advokátom usadeným na Slovensku a partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners.

V rozhovore sa ďalej dočítaš:

  • Aké zmeny v legislatíve sa chystajú a kedy vstúpia do platnosti
  • Akým spôsobom a či vôbec sa dá s pirátstvom bojovať
  • Prečo môžu portály ako Ulož.to beztrestne fungovať
  • Či sa nelegálnym sťahovaním a streamovaním používateľ dopúšťa trestného činu
  • Ako slovenská polícia sleduje sťahovačov torrentov
  • Aký negatívny dopad má pirátstvo na ekonomiku a pracovné miesta

V akom stave je aktuálne nelegálne sledovanie filmov na Slovensku? Je na vzostupe alebo sa diváci naopak učia hľadať filmový obsah legálnymi cestami?

Podľa predpandemických štatistík Európskeho úradu pre priemyselné vlastníctvo došlo v rokoch 2017 – 2018 k poklesu nelegálneho sledovania a sťahovania online obsahu.

Dôvodom bol najmä rozmach streamovacích služieb ako Netflix, HBO, Apple TV+ či iných, ktoré umožňujú online obsah sledovať pomerne jednoducho a pritom legálne.  Kontinuálny pokles však zmenila pandémia, kedy opäť vzrástli čísla ilegálneho sťahovania online obsahu.

Zobraziť celú galériu (1)
Lindsey Loo/Flickr/Pirate Bay

Dôvodov môže byť viacero – cez uzatvorenie kín a divadiel na základe protipandemických opatrení až po viac času na sledovanie online seriálov. A to aj napriek tomu, že celosvetovo stúpol počet predplatiteľov streamovacích služieb o 26%. Podobný trend možno predpokladať aj na Slovensku.

Je známe, že slovenská legislatíva je v oblasti ochrany autorských práv audiovizuálnych diel pomerne benevolentná a pirátov nepostihuje tak prísne ako v iných krajinách, napríklad v Nemecku. Chystajú sa u nás v tomto smere nejaké zmeny?

Áno, chystajú sa zmeny a zrejme najzaujímavejšou bude zmena zodpovednosti za nelegálny obsah, ktorá sa odohrá v celej EÚ. Podľa súčasnej právnej úpravy nemajú prevádzkovatelia online úložísk ako napr. Ulož.to zodpovednosť za nelegálny obsah nahratý ich užívateľmi, pokiaľ o takomto nelegálnom obsahu nemajú vedomosť (tzv. princíp bezpečného prístavu).

To znamená, že poskytovatelia nie sú povinní aktívne vyhľadávať protiprávny obsah na svojich platformách. Povinnosť konať im vzniká až v prípade, keď ich na protiprávny obsah niekto upozorní alebo sa o ňom inak dozvedia. Tento režim, ktorý vychádzal zo staršej smernice EÚ, mení nová smernica EÚ o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.

Freepik (Úprava redakcie)

Tá zakotvuje výrazne vyššiu zodpovednosť prevádzkovateľov online platforiem či úložísk. Rozhodujúce bude slovenské znenie transpozície tejto smernice, ktoré je stále v procese prípravy, aj keď termín transpozície bol stanovený na 7. jún 2021.

Čoraz viac sa hovorí aj o úprave celoeurópskej legislatívy v oblasti autorských práv, ktorá by mala skomplikovať nelegálnu distribúciu a sledovanie filmov a zároveň nastaviť jednotný štandard pre všetky krajiny EÚ. V akom štádiu sa takáto legislatíva nachádza? Považujete ju za kľúčovú v boji proti pirátstvu?

Zmenu by mala priniesť už spomínaná smernica EÚ o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Podľa smernice môžu byť prevádzkovatelia platforiem na zdieľanie obsahu ako napríklad Youtube či Twitch priamo zodpovední za porušenie autorských práv, ktorého sa dopustia ich používatelia.

Oslabuje sa tak princíp bezpečného prístavu a poskytovatelia platforiem môžu za určitých okolností niesť zodpovednosť bez ohľadu na to, či o poručení autorských práv svojimi užívateľmi mali vedomosť. Samozrejme, absolútna zodpovednosť týchto poskytovateľov by bola celkom isto nad prijateľný rámec, a preto smernica prináša spôsoby, ako sa poskytovatelia zodpovednosti môžu vyhnúť alebo ju minimalizovať.

Freepik (Úprava redakcie)

Podľa aktuálnych informácií Ministerstva kultúry SR by mala byť novela autorského zákona, ktorou sa uvedená smernica transponuje, predložená najneskôr v auguste 2021.

V októbri 2019 sa združeniu ACE podarilo odstaviť známe pirátske portály Openload a Streamango, na ktoré odkazoval aj obsah Topseriály.to. Chvíľu sa zdalo, že pirátskym stránkam odzvonilo, onedlho ich však nahradili ďalšie alternatívy. Dá sa proti tomuto trendu vôbec efektívne bojovať?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP