Svet kryptomien sa začal otriasať v posledných dňoch, kedy cena najpopulárnejšej meny, BitCoinu, vyletela do závratných výšin. Krátko na to však prišiel trpký pád, ktorý spôsobil mnohým používateľom veľké starosti. Klesajúci BitCoin, ale nie je jediným problémom, pretože finančná správa chce v Kalifornii preskúmať transakcie bitcoinovej služby Coinbase.

BitCoin sa od svojho vzniku stal najpopulárnejšou virtuálnou menou, ktorá postupne získavala na cene. Obzvlášť prínosné boli posledné mesiace, kedy hodnota tejto kryptomeny stúpala doslova raketovým tempom. Po eufórii ale prichádza neistota.

Pád ceny sprevádzajú ďalšie nepríjemnosti

Počas včerajška sa pohybovala cena za jednotku tejto meny na úrovni až 11 400 dolárov, dnes je všetko inak. V priebehu pár hodín stratil BitCoin na cene až 2000 dolárov. Situáciu nezlepšovali ani preťažené burzy a mnohí majitelia tak zneisteli. V súčasnosti BitCoin začal opäť mierne stúpať. Ďalší vývoj však môže ovplyvniť aj konanie amerických úradov.

 

Nenechaj si ujsť
BitCoin výrazne zaťažuje energetické siete. Spotrebou pri ťažbe pokryje celé Slovensko

Kalifornský federálny súd totiž udelil daňovému úradu možnosť preskúmať transakcie presahujúce hodnotu 20 000 dolárov, ktoré boli uskutočnené prostredníctvom služby CoinBase. Mnohí na tento neprimeraný zásah reagovali negatívne. Úrady by podľa nich nemali mať takúto právomoc a skúmanie transakcií v podobných službách by malo prebiehať iba v prípade podozrenia z finančných podvodov.

Situácia teda nie je v posledných chvíľach pre BitCoin vôbec priaznivá a je otázne, akým smerom sa bude vyvíjať. Podľa mnohých odborníkov, vrátane nositeľa Nobelovej ceny, Josepha Stiglitzeho, by mali byť kryptomeny ako BitCoin úplne zakázané. Po prudkom klesnutí sa však BitCoin znova prebudil k životu a už atakuje čiastku 10 700 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom