Zdravý zrak je pre mnohých bežnou súčasťou ich života, no nie každý má to šťastie. Čítanie, písanie či vykonávanie iných činností je pre ľudí so slabým zrakom bez okuliarov či šošoviek každodenným bojom. Vedci preto prinášajú na tento problém ohromné riešenie, ktorým je bionická šošovka schopná prinavrátiť a výrazne zlepšiť zrak miliónom ľudí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trápia problémy so zrakom viac ako 285 miliónov ľudí po celom svete. Každý deň tak pre zlepšenie zraku musia používať pomôcky, ako okuliare či šošovky. Až tretinu z nich však trápia aj problémy so šedým zákalom, ktoré môžu viesť k operácii. Aj keď už existujú laserové zákroky, ktoré dokážu napraviť zrak pacientovi, s novými bionickými šošovkami budú môcť zrakovo postihnutí ľudia vidieť niekoľkokrát ostrejšie ako ich zdraví rovesníci.

Koniec okuliarom a kontaktným šošovkám

Okuliare či kontaktné šošovky sa stali každodennou súčasťou života nielen u starších, ale aj u mladých ľudí, ktorým sa vplyvom rôznych faktorov zhoršil zrak. Predstav si, aké to je mať zdravý zrak a vidieť s ostrosťou 20/20. Čoskoro to však bude možné aj bez pomôcok, ktoré každý deň musia mnohí nasadzovať na svoj nos či do očí.

zdroj fotografie: Pixabay

S bionickými šošovkami sa zrak bude môcť výrazne zlepšiť a jeho ostrosť sa zvýši až 3-násobne. Čo to vlastne znamená? Ak teda v súčasnosti dokážeš prečítať text zo vzdialenosti 3 metrov, po krátkom zákroku a implementácii bionických šošoviek to zvládneš až z 9 metrov. Na lepšie časy tak svitá najmä tým, ktorých zrak je horší ako u ich rovesníkov či kamarátov.

zdroj fotografie: Be Superhvman/YouTube

Nenechaj si ujsť
Unikátny chirurgický zákrok dokáže aj po dlhom čase prinavrátiť zrak postihnutým pacientom

Po krátkej operácií však budú môcť vidieť omnoho, omnoho lepšie ako oni. Za celým výskumom týchto inovatívnych šošoviek stojí Dr. Garth Webb, ktorý dokázal ľudskú šošovku v oku nahradiť dynamickým ekvivalentom zvyšujúcim kvalitu zraku. Do oka pacienta sa umiestni pomocou injekčnej striekačky, v ktorej sa nachádza fyziologický roztok. Ten sa dostane do očnej bulvy a na svojom mieste sa uloží už za zhruba 10 sekúnd.

Výskum sa blíži do finále

Môže to znieť desivo a bolestivo, no podľa Dr. Webba je operácia podobná tej pri odstránení šedého zákalu a nezaberie viac ako 8 minúť času. On sám tiež tvrdí, že implantácia takejto bionickej šošovky nevyvoláva bolesti hlavy a v oku pacienta pôsobí prirodzene. Dokonca vraj človeku s touto šošovkou nikdy viac nebude hroziť šedý zákal.

Bionická šošovka nie je len výplodom niekoľkých mesiacov rýchlych výskumov s cieľom ohúriť svet. Skúmanie tejto inovatívnej metódy zlepšenia zraku trvalo dlhé roky a stálo niekoľko miliónov dolárov. Po dlhom čase tak majú ľudia so slabým zrakom veľké šance, že budú opäť normálne vidieť svet, no dokonca ešte ostrejšie ako kedykoľvek predtým.

Šošovka musí prejsť dôkladnými testami a nejaký čas potrvá, kým sa dostane k bežným pacientom. Podľa posledných správ sa však s testovaním na ľuďoch začalo už pred pár týždňami. Pre verejnosť bude tento nový spôsob zlepšenia zraku dostupný už na jar budúceho roku. Ak by sa ti naskytla možnosť zlepšiť si zrak pomocou bionických šošoviek, využil by si ju?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom