Zakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill Gates, v roku 2015 na konferencii TED rozprával o tom, ako v najbližších rokoch populáciu zasiahne vírusová pandémia, na ktorú svet nie je pripravený. Ako sa teraz ukazuje, Gates mal úplnú pravdu, informuje MSN.

Gates sa štúdii pandémií venuje už dlhé roky a spolu so svojou manželkou dokonca založili nadáciu, ktorá pomáha proti hromadnému šíreniu rôznych chorôb. Na konferencii TED v roku 2015 počas svojho 8 minútového prejavu povedal, že ľudstvo vôbec nie je pripravené na vypuknutie pandémie, ktoré nastane do niekoľkých rokov. Na konferencii dokonca opísal pandémiu ako vírusové ochorenie s príznakmi chrípky, čo perfektne sedí na aktuálny stav.

Vo svojej reči tiež spomenul, že počas jeho detstva bola pre svet najväčšou hrozbou jadrová vojna, no dnes je to vírusová pandémia. Vyjadril sa aj v zmysle, že ak niečo v blízkej budúcnosti zabije viac ako 10 miliónov ľudí, bude to práve vírus.

Dúfajme, že táto Gatesova predpoveď sa nenaplní, no keby v minulosti jednotivé štáty dali na Gatesove rady, možno by situácia dnes vyzerala úplne inak. Bill Gates navrhoval vytvoriť akýsi centrálny informačný systém, prostredníctvom ktorého by jednotlivé krajiny mohli zdieľať informácie o šírení, ako aj nadobudnuté poznatky v boji proti vírusu.

Ako príklad toho, čomu zrejme v týchto dňoch čelíme, uviedol Gates ešte v roku 2015 španielsku chrípku, ktorá sa podobne ako koronavírus šírila vzduchom a ktorá si v roku 1918 vyžiadala viac ako 30 miliónov obetí. Od tej doby sme však značne pokročili v oblasti medicíny, takže takéto vysoké čísla úmrtnosti dnes podľa všetkého nehrozia.

CDC

Hrozby spojené s vírusom Covid-19 ešte stále nie sú zažehnané. Ako informuje portál GeekWire, Gatesova nadácia vyčlenila na boj proti koronavírusu 100 miliónov dolárov. Svetové ekonomiky táto pandémia stála už niekoľko miliárd dolárov, ale podľa Gatesa sa tohoto problému inak nezbavíme.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom