S dopravením astronautov na Mesiac po viac ako piatich desaťročiach má pomôcť raketa Starship spoločnosti SpaceX. Ako ale informuje portál SpaceNews, NASA od tohto stroja požaduje len splnenie hlavného cieľa misie a na povrchu Mesiaca preto pristane ako „primitívny“ skelet.

Návrat sa nečaká

SpaceX získal kontrakt pre skonštruovanie pristávacieho modulu v minulom roku a za týmto účelom chce použiť upravenú verziu rakety Starship. Jedná sa totiž nielen o najväčšiu raketu samotnej firmy, ale tiež najväčšiu raketu v histórii ľudstva. Zároveň má najväčší nákladný priestor, v ktorom dokáže uniesť sto a viac ton nákladu.

Než sa ale stroj dostane k pristátiu s posádkou, musí na Mesiaci pristáť bez nej, píše Futurism.

NASA pritom požaduje len samotné pristátie a nemusí sa vracať naspäť na Zem či na orbitu Mesiaca. To znamená, že pôjde o Starship zbavenú mnohých funkcií a komponentov, ako je napríklad výťah pre vykladanie materiálu a výstup astronautov na povrch – nákladný priestor sa totiž nachádza pomerne vysoko a raketa pristáva vertikálne.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Eliminácia takéhoto množstva komponentov pritom stroj poriadne odľahčí a môže tak dopraviť na povrch Mesiaca oveľa viac nákladu. Nikto si však nevezme na zodpovednosť umiestnenie desiatok ton vedeckých experimentov, rovera či iných zariadení na palubu experimentálnej rakety, ktorej výsledok misie je neistý.

Množstvo lunárnych využití

Blížiaca sa realita rakety Starship prebudila v mnohých vedcoch kreatívneho ducha a začali prichádzať s doteraz nemysliteľnými nápadmi. Za účelom vytvorenia lunárnej budovy navrhujú prevrátiť ju na bok, čím vznikne množstvo obytného a zároveň skladového priestoru – v takomto prípade je totiž možné vyprázdniť a použiť aj palivové nádrže, ktoré tvoria väčšiu časť objemu.

Bude to ťažšie

Kým testovacia misia bez posádky je v tomto smere jednoduchá, neskoršia ostrá demonštrácia s ľudskou posádkou bude oveľa komplikovanejšia.

Astronauti sa už, pochopiteľne, musia vrátiť na Zem a preto pôjde o plnohodnotnú Starship so všetkým, čo musí podľa kontraktu mať a spĺňať pre zabezpečenie potrebných kapacít a schopností.

Napriek riziku chcú vedci na raketu umiestniť aspoň niekoľko snímačov a v hre je aj jeden vedecký náklad, zatiaľ však ostáva nešpecifikovaný. NASA pôvodne požadovala, aby pristávací systém na Mesiaci uniesol okrem dvoch astronautov (tých k Mesiacu dopraví raketa SLS) aj 100 kg nákladu. Toto číslo postupne zvyšovala a časom má dosiahnuť 1 tonu.

SpaceX/Flickr

Starship má pritom možnosť uniesť naraz desiatky ton pri dostatočnom prísune paliva. Ako presne bude toto palivo dopravené v tak veľkých množstvách na orbitu Mesiaca, je zatiaľ otázne. Elon Musk plánuje špeciálnu verziu Starship, ktorá má fungovať ako tanker.

Po dopravení na orbitu jej prinesú ďalšie rakety palivo a po naplnení je možné k nej pripojiť loď, ktorá mieri oveľa ďalej a palivo potrebuje. Druhou možnosťou je dopravenie tohto tankeru k Mesiacu, kde poskytne palivo pre pristávací lunárny modul v podobe druhého stupňa tej istej rakety.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú