V uplynulých dňoch sa diali v astronómii naozaj veľké veci. Veci také veľké, že najväčšia planéta našej sústavy, Jupiter, bola zosadená z trónu, kde si držala prvenstvo v počte mesiacov obiehajúcich okolo nej. Novým kráľom sa stáva Saturn, ktorý má so svojimi 20 novoobjavenými prirodzenými družicami až 82 mesiacov, informuje ScienceAlert.

Jupiter tak s počtom 79 mesiacov klesol na druhé miesto. O objav nových prirodzených družíc Saturnu sa postarali astronómovia z Vedeckého inštitútu Carnegie. Jupiter stále disponuje najväčším mesiacom spomedzi všetkých planét v slnečnej sústave a tento titul mu nezobral ani jeden z 20 novo objavených mesiacov Saturnu.

Všetky nové mesiace sú veľmi malé s priemerom do 5 kilometrov. Sedemnásť z nich má retrográdnu dráhu, to znamená, že planétu obiehajú opačným smerom, ako je rotácia Saturnu okolo vlastnej osi.

Do tejto skupiny patrí aj aktuálne najvzdialenejší mesiac, ktorého obeh okolo Saturnu trvá 3 pozemské roky. Zvyšné tri mesiace obiehajú okolo prstencovej planéty prográdne, teda rovnako, ako sa Saturn točí okolo osi a dva z nich, ktoré sa nachádzajú k Saturnu najbližšie, ho obehnú za asi 2 pozemské roky.

Astronómovia nové mesiace rozdelili do troch skupín, všetkých 17 retrográdnych mesiacov patrí do takzvanej „Severskej“ skupiny. Jeden prográdny mesiac, ktorý je však od Saturnu vzdialený zhruba rovnako, ako skupina Severských mesiacov, sa radí medzi „Galské“ mesiace, no a dva najbližšie prográdne mesiace sa radia do „Inuitskej“ skupiny.

Skupiny zohrávajú veľkú rolu

Vedecký inštitút Carnegie v minulosti vyhlásil súťaž pre ľudí, aby pomenovali päticu novo objavených mesiacov Jupitera a táto súťaž sa dočkala skvelých reakcií a množstva zapojených fanúšikov astronómie. Rovnakú myšlienku tak uplatňujú aj pri týchto 20 nových mesiacoch Saturnu. Jednotlivé skupiny však obmedzujú kreativitu, pretože jedinou podmienkou je, aby pomenovaný mesiac dostal názov nejakej z mytologických postáv podľa toho, do ktorej skupiny patrí, informuje portál Space.

Ak sa chceš do tejto akcie zapojiť aj ty, stačí ti pridať tweet s označením @SaturnLunacy, tvojim názvom mesiaca a hashtagom #NameSaturnsMoons. Táto udalosť bude prebiehať do 6. decembra, kedy sa zrejme dozvieme mená 20 nových mesiacov planéty Saturn.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom