V septembri minulého roka predstavil Apple svoj dostupnejší iPhone XR, ktorý však svojou cenovkou prekonával očakávania zákazníkov. Hoci je táto novinka o pár stoviek lacnejšia ako prémiové modely XS a XS Max, stále nepatrí medzi lacné smartfóny, no to sa teraz spoločnosť snaží napraviť zaujímavým rozhodnutím. Na trh sa po čase znova vrátil iPhone SE z roku 2016, ktorý Apple predáva v nových a nerozbalených baleniach za skutočne dostupnú cenu.

Posledné roky sa v Apple niesli v znamení zvyšovania cien iPhonov, ktoré sa nedávno vyšvihli ešte vyššie. Veď za najdrahší iPhone XS Max v 512 GB verzii si spoločnosť pýta na Slovensku viac ako 1 600 €. Oveľa lepšie na tom nie je ani jeho menší súrodenec. Azda najvýhodnejšou ponukou z poslednej generácie iPhonov je model XR, ktorého cena však taktiež začína na vysokej sume viac ako 800 €. Po premiére tejto trojice Apple znížil ceny svojich predchádzajúcich kúskov, aby si ich mohli kúpiť aj tí, ktorí tak doteraz neurobili.

iPhone SE opäť na scéne

Popritom však spoločnosť ukončila predaj niekoľkých modelov, vrátane iPhonu X, iPhonu 6S a 6S Plus, no na zozname sa ocitol aj iPhone SE. Tento smartfón si kvôli kompaktnej konštrukcii v štýle iPhonu 5 a 5S obľúbilo mnoho zákazníkov, ktorí tiež uvítali prijateľnejšiu cenu ako v prípade drahších modelov. Pripomeňme si, že Apple v iPhone SE ponúkal 16 GB/ 32 GB/64 GB alebo až 128 GB vnútornej pamäte v najvyššej verzii. Základom čipsetu bol procesor Apple A9 spárovaný s 2 GB operačnou RAM pamäťou. Na prednej stene sme mohli nájsť malý 4″ displej s rozlíšením 1136 x 640 pixelov a s poriadnymi rámikmi.

Nenechaj si ujsť
Tohtoročné iPhony prejdú ohromnými zmenami. Indície naznačujú 3 hlavné inovácie

Vpredu bol umiestnený jediný 1,2 MPx fotoaparát a hlavný zadný snímač disponoval rozlíšením 12 MPx, no dokázal nahrávať aj 4K videá. Aj keď bol tento model medzi zákazníkmi jedným z najobľúbenejších, Apple jeho predaj stopol, teda až doteraz. Po pár mesiacoch od ukončenia predaja sa spoločnosť rozhodla, že vyprázdni svoje sklady a zvyšné kusy iPhonu SE znova vráti do predaja. Tento kompaktný a lacný smartfón ponúka Apple na svojej oficiálnej stránke v originálnom a neporušenom balení za cenu necelých 220 € pri 32 GB verzii. Model so 128 GB ROM predáva za zhruba 260 €.

Pravdaže, aj u nás na Slovensku sa dá tento obľúbený iPhone SE ešte kúpiť v mnohých obchodoch, no za viditeľne vyššie ceny ako má Apple. Po oznámení ukončení predaja tak spoločnosť spravila nečakaný krok, ktorým mohla potešiť fanúšikov kompaktných smartfónov. Donedávna však internetom ešte kolovalo mnoho správ o príchode 2. generácie tohto modelu, ktorej sme sa žiaľ doteraz nedočkali. Výpredaj posledných kusov iPhonu SE priamo od Apple tak môže byť znamením pre definitívne ukončenie éry jedného z najlacnejších a zároveň najobľúbenejších iPhonov vôbec.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom