Kalifornský gigant v minulom roku poriadne dvihol latku, keď predstavil svoj iPhone X, ktorý prekvapil nielen novými vylepšeniami, ale najmä vysokou cenou. V najvyššej výbave tento výročný model hravo prekračuje hranicu 1 000 €, no tento rok sa môže spoločnosť opäť prekonať. Ceny tohtoročných Apple smartfónov môžu byť podľa odborníkov ešte vyššie, pričom už v základnej verzii prekročia 4-ciferné číslo.

Cenová politika mnohých výrobcov smartfónov nie je zákazníkom príliš po chuti, a to najmä, ak sa ceny nových modelov šplhajú neustále vyššie. Už v minulom roku sme boli svedkami odhalenia hodnoty iPhonu X, ktorá v jeho 64 GB verzii dosahovala sumu 999 €. Pre viac úložiska si zákazník aj viac zaplatil, a tak nebolo ničím nezvyčajným, že za 256 GB variant tohto smartfónu si predajcovia pýtajú aj viac ako 1 200 €. Odhady analytikov však naznačujú, že sa situácia nebude vyvíjať v prospech peňaženiek zákazníkov.

Ani lacnejší iPhone nemusí by tak celkom lacný

Apple sa snaží zaujať aj potencionálnych kupcov, ktorí nemajú tučné kontá a drahý iPhone si zrejme nekúpia. Zlákať ich na svoju stranu chce dostupným iPhonom 9, ktorý bude o pár stoviek eur lacnejší než jeho dvaja drahší a prémiovejší súrodenci. Wamsi Mohan zo spoločnosti Merill Lynch odhaduje, že tento cenovo výhodnejší iPhone bude stáť zhruba 799 €. Kompromisom, ktorý mal Apple k dosiahnutiu tejto ceny urobiť, bolo okresanie výbavy. Kvôli tomu zrejme iPhone 9 nedostane duálny fotoaparát, alebo 3D Touch.

Zobraziť celú galériu (1)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple by mal vylepšiť kľúčové vlastnosti iPhonov. Dočkáme sa však nového označovania

Vybavenejšia dvojica iPhonov však ponesie poriadne mastné cenovky. Podľa odhadov bude nástupca iPhonu X s pozmeneným označením známy ako iPhone XS a v základe by mal dostať rovnakú cenu ako jeho predchodca, teda 999 €. Najväčší iPhone, aký Apple kedy prestavil, bude pomenovaný ako iPhone XS Max a vo svojej základnej výbave môže stáť až 1 050 €. Ceny týchto smartfónov v dolároch sú zväčša totožné ako v eurách. Po príchode na európsky trh tak zrejme zákazníka prekvapia práve takéto sumy.

Šance, že by si to Apple rozmyslel a stavil na nižšie cenovky sú však minimálne. Týmto spôsobom sa tak zvýši aj celková priemerná predajná cena iPhonov, ktorá môže čoskoro stúpnuť na úctyhodných 700 €, čo je oproti aktuálnym 622 € poriadny rozdiel. Oficiálne sumy nám však Apple odhalí už čoskoro, konkrétne 12. septembra počas oficiálneho predstavenia trojice nových iPhonov. Okrem nich budú mať debut aj nové hodinky Apple Watch Series 4, tablety iPad Pro a slúchadlá AirPods.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú