Cenová politika tohto giganta zaráža nielen zákazníkov, ale aj jeho konkurenciu, ktorá pri rôznych príležitostiach neváha ani chvíľu, len aby si z neho vystrelila. Premrštené ceny nových modelov sú najvyššie v histórii spoločnosti, ktorá dokáže za jeden predaný kus získať pekných pár stoviek dolárov naviac. Spomedzi všetkých súčiastok v nových iPhonoch je to práve interná pamäť, za ktorú si zákazník pripláca najviac a pre Apple je tak každý GB ziskový.

V minulom roku zaznamenali štatistiky spomalenie rastu smartfónového priemyslu a celkovo sa predalo o čosi menej kusov týchto zariadení ako v roku 2016. Nižšie predaje ale Applu neublížia, keďže jeho trend narastajúcich cien iPhonov prináša do kasy spoločnosti obrovské zisky. Aj keď teda predá menej, dokáže na smartfónoch zarobiť spomedzi všetkých firiem najviac peňazí. Za všetkým treba hľadať veľkú maržu, ktorá prekonáva výrobnú cenu nového iPhonu niekoľkonásobne.

Applu sa stále máli

Časť ziskov investuje Apple do marketingu, veď koniec koncov chce prilákať stále nových zákazníkov. Ďalší podiel z týchto peňazí padá na iné účely a veľkú časť spoločnosť eviduje ako čistý zisk. Z roka na rok sú tieto sumy vyššie a spolu s nimi stúpa aj priemerná predajná cena iPhonov, ktorá už v tomto roku pokorila historickú hranicu a stále sa má podľa odhadov zvyšovať. Zákazník ale zrejme netuší, za čo v skutočnosti pri kúpe Apple smartfónu zaplatí najviac. Pre niekoho je to pocit prémiového modelu, pre iného zasa vzhľad, displej či výkon iPhonu. Najviac predraženou súčiastkou je však vstavaný pamäťový modul.

Zobraziť celú galériu (1)
JerryRigEverything/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tim Cook vyhlásil: Najnovšími iPhonmi chceme slúžiť všetkým

Za každý GB spoločnosť výrobcovi zaplatí 25 centov, pričom ho vo výsledku predá aj za viac ako 3-násobne vyššiu cenu. Majitelia týchto smartfónov tak Applu za každý GB v jeho smartfóne zaplatia až 78 centov. Táto skutočnosť teda stojí za tým, prečo sú rovnaké iPhony v rôznych pamäťových verziách tak cenovo odlišné. Pri pohľade na najnovšie kúsky máme k dispozícii 64 GB, 256 GB a 512 GB variant. Kým v prvých dvoch variantoch je cenový rozdiel 170 €, za 512 GB verziu iPhonu zaplatíme o 230 € viac ako za model s 256 GB pamäťou.

Rovnakým smerom sa vydal aj iPhone Xr

Tieto ceny pritom nie sú vôbec zanedbateľné, a to taktiež pri dostupnejšom iPhone Xr. Napriek okresanej výbave si zaň v najvyššej verzii s 256 GB úložiskom zákazník zaplatí až 1 039 €. Stále pritom hovoríme o „lacnejšom“ iPhone s jedným hlavným fotoaparátom, LCD displejom z iPhonu 4 a ďalšími obmedzeniami, ktoré používateľa oberajú o pocit zo skutočne prémiového smartfónu.

Konkurencia je však na tom o čosi lepšie a aj v najdrahšom Samsungu Galaxy Note 9 si výrobca pýta za GB pamäte o 13 centov menej ako Apple. Absencia slotu pre microSD karty tak môže zákazníka donútiť siahnuť po väčšom vstavanom úložisku, za ktoré si však poriadne priplatí. Do budúcnosti je možné, že sa Apple pustí aj do predaja iPhonov s 1 TB pamäťou, no na ich cenovku je už teraz hrôza pomyslieť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom