Cenová politika Apple je známa medzi všetkými a posledné predstavenie nových iPhonov znova dokázalo, že spoločnosť mieri naozaj vysoko. Napriek presvedčeniu mnohých si je Tim Cook istý, že sa jeho firma chce zamerať na každého záujemcu, ktorý túži po iPhone. Aj keď Apple teraz predstavil nové a opäť poriadne drahé smartfóny, jeho cieľom je vyhovieť všetkým zákazníkom napríklad znížením cien starších modelov.

Počas premiéry nových iPhonov prezradil Tim Cook jednu zásadnú vec, ktorú nemôže nikto poprieť, a to, že iPhony zohrávajú v životoch ľudí stále väčšiu rolu. Od predstavenia prvého modelu sa Apple so svojimi smartfónmi v tomto segmente presadil ako prémiový výrobca, ktorý ponúka skutočne prémiové zariadenia, za odpovedajúce ceny. Nie každý je však ochotný vytiahnuť toľké peniaze z peňaženky, alebo si zobrať najnovší iPhone na splátky, no Apple myslí aj na týchto ľudí.

Spoločnosť chce vyhovieť každému zákazníkovi

Vo svete smartfónov existuje niekoľko cenových kategórií, pričom v nižšej a strednej triede nájdeme iba modely s Androidom. Potom je tu tiež kategória vlajkových lodí, kde si za svoje Top modely výrobcovia nepýtajú málo, no jednými z najdrahších sú práve iPhony. Apple by len nerád spadol s cenou nového smartfónu do nižšej kategórie a ľuďom chce stále ponúkať prémiové kúsky, ktoré prinášajú pridanú hodnotu. Je však tá pridaná hodnota skutočne na úrovni až 1 649 € ako pri cene za nový iPhone Xs Max vo verzii s 512 GB úložiskom?

Nenechaj si ujsť
Toto sú slovenské ceny nových iPhonov Xs Max, Xs a Xr

Tak vysokú cenu smartfónu sme na trhu zatiaľ nevideli a 800 € drahé modely sa tak zdajú byť v porovnaní s ním len akousi strednou triedou. Apple však dáva zákazníkovi na výber aj lepšie ponuky a s predstavením noviniek klesnú ceny starších iPhonov. Rovnako sa to stalo aj pred dvoma dňami, keď v divadle Steva Jobsa oznámil Tim Cook nižšie ceny za iPhone 7 a iPhone 8. Prvý menovaný si v základe záujemca zoženie od autorizovaného predajcu aj na Slovensku za 539 €, pričom za minuloročný iPhone 8 u nás zaplatí 699 €.

Práve zníženie cien týchto modelov má vyhovieť všetkým zákazníkom, teda aspoň podľa vyjadrení Tima Cooka. V rozhovore s ázijským portálom Nikkei CEO Applu prezradil, že cieľom je „slúžiť všetkým“. Kto by si však chcel dopriať zážitok podobný iPhonu X, no s novšou výbavou, môže siahnuť po iPhone Xr, ktorý má byť dostupnejším zástupcom novej línie Apple smartfónov. Zákazník síce musí oželieť niektoré prvky výbavy, no za nižšiu cenu dostane rovnaký dizajn s výrezom a Face ID, spolu s najnovším 7 nm procesorom Apple A12 Bionic a navyše tiež so širšou paletou farieb.

Nižšie ceny nových produktov nečakajme

Napriek tomu Tim Cook tvrdí, že sa stále nájde dostatočne veľká skupina ľudí, ktorí sú za novinky jednoducho ochotní zaplatiť aj takéto vysoké sumy. Pre nich sú určené najdrahšie iPhony, vrátane najväčšieho modelu doteraz, iPhonu Xs Max. Trend spoločnosti vo zvyšovaní cien môže pokračovať aj o rok, pretože Apple vie, že sa stále nájdu zákazníci, ktorí si ich drahé iPhony, alebo iné produkty kúpia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú