Spoločnosť Apple údajne upustila od plánov na plné end-to-end šifrovanie iCloud záloh, pri ktorom by nemala k dátam žiadny spätný prístup. Dôvodom sú sťažnosti FBI, informuje The Verge.

Zmenu si vynútila FBI

Zariadenia od Apple majú dobrú povesť z hľadiska ochrany osobných údajov, ale zálohy na úložisko iCloud sú šifrované tak, že spoločnosť má k dispozícii kľúč na ich dešifrovanie. Ten zdieľa s políciou a vládnymi zložkami v prípade, že to zákon vyžaduje. Po nedávnom prípade, kedy FBI prelomilo zabezpečenie iPhonu 11 Pro Max použitím hackovacieho nástroja GrayKey, však Apple upúšťa od iniciatívy plného end-to-end šifrovania iCloud záloh, kedy by k týmto dátam nemala žiadny spätný prístup. Dôvodom majú byť podľa zdrojov agentúry Reuters sťažnosti FBI, ktoré tvrdí, že by to poškodzovalo priebehy vyšetrovaní.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr / Dave Newman

Apple sa pritom na tento krok pripravoval už 2 roky, avšak podľa zdrojov bolo rozhodnutie spoločnosti ovplyvnené aj dlhým súdnym sporom s FBI v roku 2016, ktorého predmetom bol iPhone patriaci jednému zo strelcov útoku v San Bernardine. FBI vtedy požadovala, aby si americký gigant do svojich zariadení zabudoval „zadné vrátka“, čo však spoločnosť odmietla, nakoľko by to podľa nej trvalo narušilo bezpečnosť zariadení. Nakoniec si však FBI našlo svoju cestu a podľa jedného zo zdrojov agentúry Reuters dostalo spoločnosť na svoju stranu.

Zobraziť celú galériu (1)
YouTube / Jonathan Morrison

FBI a iné vládne orgány pritom pravidelne žiadajú Apple o dešifrovanie dát zo služby iCloud a gigant tvrdí, že vyhovuje až 90 % takýchto žiadostí. Stala sa však terčom kritiky generálneho prokurátora Williama Barra a prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého má byť poskytovanie údajov zo zariadení federálnym úradom akousi oplátkou za to, že USA pomáha Apple na trhu.

Americký gigant túto kritiku odmieta, pričom oponuje najmä vyhláseniam Barra, ktorý tvrdí, že spoločnosť neposkytla FBI žiadnu významnú pomoc, avšak aktuálne upustenie od šifrovania iCloud záloh ukazuje pravý opak.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom