Ani pri smartfóne za 1200 € si nemôžeš byť istý, že sa mu časom nemôže nič stať. Apple vytvoril pre najnovší iPhone X špeciálnu stránku, v ktorej používateľov varuje pred možnými poruchami displeja.

Pri výročnom iPhone X sa Apple prvýkrát odvážil upustiť od zaužívaných IPS displejov a prejsť na OLED (Super Retina) panely. Tie síce prinášajú kopec výhod, ale pri nesprávnom používaní môžu nastať komplikácie.

Toto sa ti môže stať

„Keď sa pozriete na OLED displej z iného uhla, môžete si všimnúť nepatrné zmeny farieb a odtieňov. Pre OLED je to typická vlastnosť a takéto správanie je normálne. Stretnúť sa tiež môžete s prepáleným obrazom, kedy sa na obrazovke zobrazuje slabý zvyšok obsahu aj po zobrazení nového obsahu. Toto môže nastať v extrémnejších prípadoch, napríklad keď je rovnaký obraz s vysokým kontrastom nepretržite zobrazovaný dlhší čas. Náš Super Retina displej by však mal prepáleniu odolávať zo všetkých na trhu najlepšie.“ – uvádza Apple na stránke podpory.

Nenechaj si ujsť
Svet pozná prvých neštastníkov. Svoj iPhone X rozbili už po pár minútach od kúpy

Ako tomu predísť

Výrobca používateľom nedáva žiadne špeciálne tipy a spolieha sa tak iba na základné rady. Medzi ne patrí napríklad aktualizovanie iOS na najnovšiu verziu, používanie automatickej regulácie jasu či nastavenia čo najkratšieho limitu pre zhasnutie displeja. No a najúčinnejším riešením je, samozrejme, nenechávať žiadny obrázok na displeji zobrazený príliš dlhú dobu, a to už vôbec nie pri vysokom jase.

iphone x
Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Marques Brownlee / YouTube

Pozrime sa ale aj na zopár svetlých stránok OLED technológie. Apple vyzdvihuje najmä vysoký kontrastný pomer, jas a precízne kalibrované farby. Keďže OLED nepotrebuje podsvietenie, každý pixel emituje svetlo sám a displej tak môže byť celkovo tenší. Si ochotný tých zopár nevýhod pre skvelé vlastnosti odpustiť, alebo si skôr toho názoru, že pri smartfóne za 1200 € by sa používateľ vôbec nemal obmedzovať?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom