Ani pri smartfóne za 1200 € si nemôžeš byť istý, že sa mu časom nemôže nič stať. Apple vytvoril pre najnovší iPhone X špeciálnu stránku, v ktorej používateľov varuje pred možnými poruchami displeja.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Pri výročnom iPhone X sa Apple prvýkrát odvážil upustiť od zaužívaných IPS displejov a prejsť na OLED (Super Retina) panely. Tie síce prinášajú kopec výhod, ale pri nesprávnom používaní môžu nastať komplikácie.

Toto sa ti môže stať

„Keď sa pozriete na OLED displej z iného uhla, môžete si všimnúť nepatrné zmeny farieb a odtieňov. Pre OLED je to typická vlastnosť a takéto správanie je normálne. Stretnúť sa tiež môžete s prepáleným obrazom, kedy sa na obrazovke zobrazuje slabý zvyšok obsahu aj po zobrazení nového obsahu. Toto môže nastať v extrémnejších prípadoch, napríklad keď je rovnaký obraz s vysokým kontrastom nepretržite zobrazovaný dlhší čas. Náš Super Retina displej by však mal prepáleniu odolávať zo všetkých na trhu najlepšie.“ – uvádza Apple na stránke podpory.

Nenechaj si ujsť
Svet pozná prvých neštastníkov. Svoj iPhone X rozbili už po pár minútach od kúpy
Ako tomu predísť

Výrobca používateľom nedáva žiadne špeciálne tipy a spolieha sa tak iba na základné rady. Medzi ne patrí napríklad aktualizovanie iOS na najnovšiu verziu, používanie automatickej regulácie jasu či nastavenia čo najkratšieho limitu pre zhasnutie displeja. No a najúčinnejším riešením je, samozrejme, nenechávať žiadny obrázok na displeji zobrazený príliš dlhú dobu, a to už vôbec nie pri vysokom jase.

iphone x

Pozrime sa ale aj na zopár svetlých stránok OLED technológie. Apple vyzdvihuje najmä vysoký kontrastný pomer, jas a precízne kalibrované farby. Keďže OLED nepotrebuje podsvietenie, každý pixel emituje svetlo sám a displej tak môže byť celkovo tenší. Si ochotný tých zopár nevýhod pre skvelé vlastnosti odpustiť, alebo si skôr toho názoru, že pri smartfóne za 1200 € by sa používateľ vôbec nemal obmedzovať?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
7%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
7%
Neznášam to
71%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • Slavomír Zelizňák

  ifoňáci objavili teplú vodu a predávajú ju asi v koši, lebo my máme oled displeje už asi dva roky a sú úplne v pohode. To čo za šunt je ten x fón?

 • Jakub Smolka

  Real shit ? Nestačí že obmedzuje ich systém úplne všetko, ešte má človeka obmedzovať aj display ? A keď už stále neviem aké sú tie neskutočné výhody Apple, zatiaľ som videl iba nevýhody (nie na sebe ale na ľuďoch v mojom okolí) A keď už pri tej cene by som teda fakt nečakal žiadne obmedzenia , to však pri Apple asi nie je možné.
  Nechápem ako môžu byť za týmto mobilom ľudia zblaznený ako fakt, čo je na nom také výnimočné ?

 • Slavomír Pavúk

  som rad ze mam o dve tretiny lacneji One plus 5
  takyto je vas iPhone za 1400€ barani roh.:)))
  https://youtu.be/SSwLkkkJq_M

  • Jakub Smolka

   Tiez by som radsej OnePlus 5 :D, zatiam mi ale stacu Xiaomi mi5

   • Slavomír Pavúk

    Jakub v pohode. na buduci rok mozes kupit OP6 a garantujem ti spokojnost. peace.:)

    • Jakub Smolka

     uvidíme :D, z mojej strany môžem zase odporučiť Xiaomi, som s ním veľmi spokojný

 • Slavomír Pavúk
 • Slavomír Pavúk
 • Slavomír Pavúk