Po dvoch rokoch od podania žaloby týmto výrobcom komponentov došlo k rozhodnutiu súdu. Spoločnosť z Cupertina totiž bola uznaná vinnou z porušovania troch kľúčových patentov, za čo teraz musí zaplatiť mastnú sumu. Qualcomm tak bude bohatší o desiatky miliónov eur, ktoré mu súd priznal ako odškodné za to, že Apple porušil jeho patenty v niektorých svojich iPhonoch.

Spory medzi Apple a jeho bývalým dodávateľom komponentov, Qualcommom, naberajú v posledných rokoch na obrátkach. Ešte v minulom roku bol kalifornský gigant uznaný nemeckým a čínskym súdom z porušovania patentov, ktoré viedli k zákazu predaja vybraných modelov iPhonov.

Apple prišiel o desiatky miliónov eur

Teraz bol vydaný ďalší rozsudok, ktorý Apple pripraví o viac ako 27 miliónov eur za to, že porušil 3 patenty Qualcommu, informuje portál Android Auhtority. Problém sa pritom týka patentov, ktoré spoločnosť na oficiálnom webe označila číslami „No. 8,838,949“, „No. 9,535,490“ a „No. 8,633,936“. Niekdajší dodávateľ komponentov pre Apple, ktorého nahrádza Intel, podal túto žalobu na súd ešte 6. júla 2017, no rozsudku sa dočkal až teraz. Porušené patenty sa majú týkať rýchleho pripojenia iPhonov k internetu po ich zapnutí a rýchleho získavania dát z internetu vďaka efektívnej správe pripojenia.

FonTech

 

Nenechaj si ujsť
Apple je opäť o krok bližšie k dosiahnutiu svojho veľkého cieľa a technologického pokroku

Nakoniec mal Apple využiť aj patent pre vysoký výkon a grafiku smartfónov pri nižšej spotrebe batérie, informoval Qualcomm. Tieto porušenia sa mali pritom týkať iPhonu 7, 7 Plus, 8, 8 Plus a výročného iPhonu X. Hoci bol tento výrobca exkluzívnym dodávateľom komponentov pre Apple od roku 2011, ich vzťahy sa naštrbili po tom, čo do iPhonov začal svoje súčiastky dodávať aj Intel, informoval Engadget. Qualcomm si však môže prísť na svoje aj pri ďalšom súde, ktorý sa bude konať už o pár týždňov. V stávke sú pritom miliardy dolárov a pokiaľ by Apple opäť súd prehral, situácia by bola omnoho vážnejšia ako doteraz.

Súd bude pojednávať aj proti Qualcommu

Qualcomm však taktiež čelí obžalobe, v ktorej sa proti nemu spojil Apple, Intel a Federálna obchodná komisia. Predmetom žaloby má byť monopolné postavenie spoločnosti v oblasti modemov, čo mala využiť vo svoj prospech. Ako sa však rozhodne súd v tomto prípade uvidíme až o nejaký čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom