Patentové spory medzi jedným z najväčších výrobcov smartfónových komponentov a najhodnotnejšou firmou tohto segmentu zariadení vyvrcholili v Číne. Kalifornský gigant si po vyše roku na súde vypočul rozsudok, ktorý ho rozhodne nepoteší. Záverom súdneho sporu v Číne je pre Apple zákaz predávať na tamojšom trhu viacero modelov svojich iPhonov, ktoré boli predstavené v posledných rokoch.

Apple a Qualcomm sa ťahajú po súdoch kvôli patentom už nejaký ten mesiac. Vzťahy medzi týmito dvoma velikánmi svojho odboru boli dlhý čas napäté a zrejme sa ešte viac zhoršia po rozhodnutí súdu v Číne, ktorý dal za pravdu výrobcovi komponentov pre smartfóny. Ten žaloval Apple aj za odcudzenie zdrojového kódu, ktorý mohol následne predávať konkurenčnému dodávateľovi modemov pre iPhony, Intelu.

Patentová vojna medzi Apple a Qualcommom pozná svojho víťaza

Podľa spravodajskej agentúry Reuters bola však spoločnosť z Cupertina uznaná vinnou za porušenie patentov Qualcommu, ktoré súvisia s úpravou veľkosti obrázkov a spravovaním aplikácií. Jednoduchou aktualizáciou systému iOS 12, ktorý je súčasťou iPhonov posledných niekoľkých generácií, mohol Apple súdne rozhodnutie obísť. Spoločnosť totiž tvrdí, že sa tento problém týka iba starších modelov, ktoré nebežia na najnovšom operačnom systéme. Čínsky súd však zakázal spoločnosti podľa portálu Axios predávať modely v priloženom zozname.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple čelí hromadnej, no bizarnej žalobe. Vo svojich zariadeniach vynechal kľúčový komponent

Zoznam iPhonov, ktoré podliehajú súdnemu zákazu predaja: 

  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X

Apple však pre CNBC poznamenal, že tieto iPhony v Číne predáva aj naďalej. Voči svojmu rivalovi, Qualcommu, sa spoločnosť ohradila aj vo vyjadrení pre agentúru Reuters.

Snaha Qualcommu zakázať naše produkty je ďalší zúfalý krok spoločnosti, ktorej nelegálne praktiky sú predmetom vyšetrovania regulačných úradov po celom svete. Qualcomm už dostal pokutu vo výške stoviek miliónov dolárov za zneužitie svojho monopolného postavenia pri modemoch na Taiwane a v Číne.“ – vyjadril sa Apple pre spravodajskú agentúru Reuters.

Reakcia Qualcommu však na seba nenechala dlho čakať a spoločnosť taktiež adresovala Applu svoju odpoveď. „Apple naďalej využíva naše duševné vlastníctvo a zároveň nás odmieta kompenzovať“, vyjadril sa Don Rosenberg, generálny poradca spoločnosti Qualcomm, ktorá si pevne stojí za svojimi tvrdeniami. Situácia medzi týmito spoločnosťami je tak teraz ešte viac napätá a tento súd zrejme nebol posledným, v ktorom sa títo giganti „pobijú“ za svoju pravdu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom