Len pred pár dňami rozhodol súd v Číne o zákaze predaja iPhonov na tamojšom trhu po tom, čo bola spoločnosť uznaná vinnou z porušovania patentov Qualcommu. Zatiaľ čo sa kalifornský gigant rozhodol v tomto prípade riešiť problém softvérovou aktualizáciou, zákaz predaja uplatnila ďalšia krajina. Súd v Nemecku dal niektorým iPhonom „stopku“ kvôli využívaniu komponentov od Intelu a Qorvo, čím Apple porušil ďalší patent Qualcommu.

Súdne spory medzi týmito gigantmi zdá sa nemajú konca. Obe spoločnosti sa navzájom súdia už viac ako rok, no prvé zásadné výsledky týchto bojov prišli až v posledných dňoch. Po dlhom čakaní vyniesol súd v Číne rozsudok, kvôli ktorému začal v tejto krajine platiť zákaz predaja iPhonov. Tu však mali byť porušené patenty Qualcommu spojené s úpravou obrázkov a správou aplikácií. Tento problém sa spoločnosť chystá vyriešiť softvérovou aktualizáciou.

Zákaz predaja iPhonov podporila ďalšia krajina

Situácia v Nemecku je však odlišná a napraviť ju jednoduchým updatom sa zrejme nepodarí. Apple má aj v tomto prípade dočinenia so žalobou Qualcommu, ktorú uznal nemecký súd platnou za porušenie patentu týkajúceho sa technológie zodpovednej za šetrenie batérie pri zapnutom modeme. Toto rozhodnutie tak znamená, že každý iPhone vybavený týmto systémom a komponentami od Intelu a spoločnosti Qorvo porušuje patent Qualcommu. Apple teda rieši ďalší problém, ktorý ale zatiaľ nemusí mať na spoločnosť veľký dopad.

Zobraziť celú galériu (0)
Simple Alpaca/YouTube

Nenechaj si ujsť
Niekoľko iPadov Pro doručili ohnuté. Podľa Apple to nie je chyba

Predaj tak môže naďalej pokračovať, avšak už nie v oficiálnom Apple Store. Podľa posledných informácií plánuje Apple stiahnuť zo svojich obchodov iPhone 7, 7 Plus, iPhone 8 a 8 Plus. Naďalej ich však budú môcť predávať miestne obchody s elektronikou či mobilní operátori. Žaloby Qualcommu sú podľa Apple len zúfalým pokusom ako odvrátiť pozornosť od skutočných problémov medzi nimi. Týmto spôsobom má výrobca komponentov škodiť nielen samotným zákazníkom, ale aj vývoju a inováciám v smartfónoch.

Qualcomm však čaká na ďalšie rozhodnutie súdu, na ktorom znova žaloval Apple za porušenie patentu týkajúceho sa vyhľadávania v systéme iOS, kontaktov a skratiek v aplikácii Spotlight. Tieto problémy však mal výrobca iPhonov znova vyriešiť softvérovou aktualizáciou.

Boje medzi týmito dvoma gigantmi ale ešte neskončili a čoskoro môžeme počuť o ďalších žalobách, ktorými si budú chcieť tieto spoločnosti navzájom uškodiť. Hoci je zákaz predaja iPhonov v Nemecku len čiastočný, v prípade jeho rozšírenia sa môže Apple dostať do nemalých problémov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom