Bezkontaktné platby sa stali obľúbeným spôsobom platenia za tovar, pričom miesto kreditných kariet čoraz viac Slovákov využíva aj svoj smartfón. Google Pay u nás žne veľký úspech, no čoskoro sa dočkáme aj ďalšej služby pre platby mobilom, ktorá u nás chýbala. Podľa portálu Trend s odvolaním sa na české Hospodářske Noviny má Apple v Česku spustiť Apple Pay počas tejto jesene a k nám zavíta začiatkom roka 2019.

Koncom februára Google na Slovensku spustil svoju službu pre bezkontaktné platby smartfónmi. V spolupráci s vybranými bankami tak Slováci už môžu v obchodoch platiť len priložením svojho mobilu. Stačí, ak používateľ vlastní smartfón s operačným systémom Android 4.4, alebo novším a má vo výbave aj NFC čip. Tento nový typ bezkontaktných platieb si u nás rýchlo získal úspech. Čoskoro sa však Google Pay dočká konkurenta.

Majitelia iPhonov si užijú platby smartfónom aj u nás

Apple totiž zmenil plán a svoju službu Apple Pay prinesie do susedného Česka a aj na Slovensko. Ako prvý o tejto skutočnosti informoval portál Živé.sk ešte začiatkom tohto leta. Zdá sa, že u našich českých susedov dôjde k spusteniu Apple Pay už v novembri, respektíve začiatkom decembra. Popri Poľsku a Ukrajine sa tak Česko stane ďalšou krajinou, kde kalifornský gigant spustí svoje bezkontaktné platby mobilom, pričom musí ísť aspoň o iPhone 6, alebo novší model spoločnosti vybavený NFC čipom.

Nenechaj si ujsť
Google Pay na Slovensku s novinkou. Cez službu už zaplatíme aj na internete

Ďalšou krajinou s fungujúcim Apple Pay môže byť onedlho aj Rakúsko, o čom informoval portál Lupa.cz. Na Slovensko by mal konkurent pre Google Pay zavítať začiatkom budúceho roka, pokiaľ sa nevyskytnú nejaké technické komplikácie. Po zavedení Apple Pay na Slovensku by sme tak mohli platiť na vybraných miestach iPhonom, alebo hodinkami Apple Watch.

Platbu nad 20 € bude samozrejme potrebné ešte overiť ďalším bezpečnostným prvkom. U modelov iPhone 6/6 Plus, iPhone 7/7 Plus a iPhone 8/8 Plus to bude snímač odtlačkov prstov, pričom majiteľom iPhonu X platbu overí funkcia Face ID.

Rozširujúci sa Google Pay podporuje už niekoľko slovenských bánk a medzi nimi J&T, Slovenská sporiteľňa, mBank, N26 a Poštová banka. Zoznam týchto bánk sa bude naďalej rozrastať, no pri Apple Pay zatiaľ nie je jasné, ktoré z nich budú službu podporovať, keďže Apple im zakázal pod hrozbou sankcií podávať ďalej akékoľvek informácie. Mnohé banky vyriešili platby iPhonmi vlastným spôsobom a klientom ponúkajú NFC čipy pre bezkontaktné platby. Tie však už v budúcom roku nahradí plnohodnotná služba Apple Pay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom