Po obrovskom obchode medzi filmovými štúdiami Disney a Fox by sme mohli byť na filmovom trhu svedkami ďalšej veľkej akvizície. Aj tentoraz sa pritom vo svetle špekulácií nachádzajú dve spoločnosti patriace k najznámejším značkám sveta.

Podľa analytikov spoločnosti City existuje totiž 40-percentná šanca, že technologický gigant Apple tento rok kúpi obľúbenú filmovú streamovaciu službu s vlastnou produkciou, Netflix. Tento odhad uverejnili Jim Suva a Asiya Merchant v decembrovej správe pre svojich klientov a jej obsah reportuje portál Business Insider. Čo podľa týchto analytikov nahráva uskutočneniu potencionálne obrovskému obchodu?

Hotovosť pokope

Veľkým faktorom má byť nová daňová reforma v USA, ktorá umožní spoločnostiam jednorazovo presunúť finančné prostriedky zo zahraničia za výhodnejších daňových podmienok. Apple má mať mimo USA takmer 90 % svojej hotovosti, ktorú by teraz mohol chcieť presunúť „domov“. K dispozícii by mal mať celkovo takmer 250 miliárd dolárov, ktoré by spolu vytvorili veľký základ pre ďalšie investície.

Netflix je podľa analytikov najvážnejším kandidátom pre akvizíciu, a to s pravdepodobnosťou 40 %. Apple už  pritom avizoval, že investuje miliardu dolárov do tvorby vlastného produkčného obsahu a tento nákup by tak mohol byť pokračovaním začatého úsilia. Podklady City Research hovoria, že technologický gigant by na nákup Netflixu potreboval približne tretinu z dostupnej hotovosti.

Zobraziť celú galériu (2)
Prav­depodobnosť, že Apple kúpi jednotlivé spoločnosti podľa odhadov analytikov City Research (City Research)

Nenechaj si ujsť
Obchod desaťročia bol uzavretý – Štúdio Disney odkúpilo 20th Century Fox a Avengers sa tak konečne môžu stretnúť s X-Menmi

V hre sú aj iní, Netflix však najpravdepodobnejší

Okrem streamovacej služby sú však v centre potencionálneho obchodu aj ďalšie spoločnosti. Približne 20 až 30-percentnú pravdepodobnosť analytici priradili k filmovému štúdiu Disney. Táto akvizícia by bola ešte oveľa väčšia než v prípade Netflixu, no predpoklad vznikol ešte pred magaobchodom Disney – Fox.

Menšiu pravdepodobnosť už má aj potencionálne odkúpenie spoločností ako Electronic Arts či Tesla. Uvidíme teda či sa Apple odhodlá ku kúpe Netflixu, tento obchod zdá sa dáva skutočne najväčší zmysel a technologickému gigantovi by otvoril dvere k obľúbenej obsahovej platforme, kde by mohol umiestiť aj svoje pripravovaný videoobsah.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom