Z času na čas sa v obchodom s aplikáciami objaví taká, ktorej úlohou je len poškodiť používateľova. Našťastie je takýchto prípadov čoraz menej, nakoľko sa neustále zvyšuje ochrana proti aplikáciam takéhoto druhu.

Obchod Google Play v porovnaní s konkurenčným AppStore je často kritizovaný z dôvodu, že je plný škodlivých, prípadne nefunkčných aplikácií. Pravdou je, že Google Play nie je až tak kontrolovaný, nakoľko obsahuje nepreberné množstvo aplikácií. Našťastie sú tu rôzne firmy a v neposlednom rade samotní používatelia, ktorí dané aplikácie odhaľujú a nahlasujú.

Trojica aplikácií zo Severnej Kórei

Pracovníkom bezpečnostnej firmy McAfee sa podarilo zistiť, že severokórejský hackerský tím umiestnil do Google Play trojicu aplikácií, ktoré obsahovali nebezpečný malvér. Jeho cieľom bolo napadnúť tých používateľov, ktorí utiekli zo Severnej Kórey do Južnej. Po nainštalovaní danej aplikácie skopírovala kontakty, fotografie a textové správy obete a odoslala ich priamo hackerom. Ide o aplikácie Food Ingredients Info, Fast AppLock a AppLockFree.

Nenechaj si ujsť!
Jediná doprava z Číny, pri ktorej neplatíš ďalšie poplatky, dostala rozšírenie. Nový spôsob funguje rovnako a je omnoho lacnejší!

Obete boli kontaktované prostredníctvom Facebooku, kde sa útočníci snažili vnútiť im inštaláciu jednej z aplikácií, ktoré sa tvária ako ešte nevydané. Akonáhle je však telefón napadnutý, spustí sa škodlivý kód a začnú sa odosielať dáta cez Dropbox a ruský Yandex.

Podobnosť s útokmi z januára

Spoločnosť McAfee sa už s podobnou situáciou stretla v januári tohto roku, keď za útokmi stála severokórejská skupiny Team Sun. Teraz sa domnievajú, že aj v tomto prípade idú o tú istú skupinu, nakoľko útoky pochádzajú z tých istých zariadení. Aj vtedy šlo hackerom o špehovanie emigrantov z krajiny. Len v roku 2016 ich bolo vyše 30 000.

Našťastie sa im nepodarilo napadnúť príliš mnoho zariadení, za čo môže aj fakt, že ich snaha bola veľmi rýchlo odhalená. V súčasnosti je evidovaných približne 100 prípadov. Aplikácie sa v Google Play už momentálne nenachádzajú a o tomto prípade bola informovaná aj kórejská bezpečnostná agentúra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom