Výskumníci zo spoločnosti Security Research Labs prišli na to, že niekoľko výrobcov Android smartfónov klame o bezpečnostných aktualizáciách operačného systému.

Systém Android je neslávne známy tým, že aktualizácie sa od uvedenia dostávajú na telefóny veľmi pomaly. Ako príklad môžeme uviesť poslednú aktualizáciu z februára 2018, ktorú má momentálne nainštalovanú len asi 1,1 % Android telefónov. Ale je to naozaj tak?

Prebehla analýza

Karsten Nohl a Jakob Lell strávili 2 roky analyzovaním Android zariadení a kontrolovali, či majú všetky bezpečnostné aktualizácie tak, ako deklarovali. Prišli na to, že mnoho telefónov obsahovalo takzvaný „patch-gap“. Tento výraz používali na zariadenia, ktoré mali uvedené, že obsahujú všetky bezpečnostné aktualizácie k danému dátumu, ale v realite im niektoré chýbali.

Aj veľkí hráči majú problém

Tento problém nie je ojedinelý a ako sa ukazuje, nevyhýba sa ani veľkým značkám ako Sony alebo Samsung a ich vlajkovým lodiam. Spoločnosť testovala vyše 1200 zariadení, napr. Samsung, Google, Motorola, ZTE, TLC a Sony. Nedá sa však povedať, že miera chýbajúcich záplat je u všetkých rovnaká. Pokiaľ Samsungu a Sony chýbali niektoré aktualizácie len občasne, tak spoločnosti ZTE a TLC sú na tom omnoho horšie. Tým chýbali v priemere 4 bezpečnostné aktualizácie.

Bude sa vyšetrovať

K prípadu sa vyjadril aj Google, ktorý rozbehol vyšetrovanie, no zatiaľ nie je jasné nakoľko postupovali výrobcovia vedome. Faktom zostáva, že spotrebitelia sú ohrození, ak ich zariadenia naozaj neobsahujú aktualizácie tak, ako sú deklarované.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom