S každou novou verziou Androidu či iOS sa hovorí o tom, ako sa zvýšila bezpečnosť, a tým aj sťažila možnosť získať root oprávnenie. Programátori sú však zdá sa vždy o krok napred a ako informoval portál AndroidPolice, jednému z nich sa podarilo vykonať root systému Android Q, ktorý ešte ani nebol oficiálne predstavený,

Vykonaním rootu na zariadení získa používateľ plné administrátorské práva, čím sa mu v podstate otvárajú nekonečné možnosti prispôsobovania smartfónu. Až na pár výnimiek sa týmto krokom okamžite stráca nárok na uplatnenie záruky, nakoľko ide o nepovolený zásah do systému. Názory sa v tomto smere líšia, pričom jedna skupina ľudí tvrdí, že je to v rámci nášho bezpečia a root nikdy ani nevyužili, a tá druhá zas oponuje vyjadrením, že ak si raz zariadenie zakúpime, mali by sme mať možnosť si s ním robiť čo chceme.

Root ešte pred oficiálnym predstavením

John Wu je človek, ktorý je v komunite ľudí využívajúcich root veľmi známy. Stojí tiež za vývojom aplikácie Magisk Manager, ktorá túto procedúru dokáže uľahčiť. Nedávno sa mu však podaril skutočne husársky kúsok, kedy takto upravil zariadenie so systémom Android Q, pričom táto verzia ešte nebola oficiálne vydaná a stane sa tak až za niekoľko mesiacov. Napriek tomu sa mu podarilo získať testovaciu verziu, ktorá ale nemá všetky funkcie a je pravdepodobne veľa chýb.

Vidieť však môžeme chýbajúce tlačidlo späť a prítomnosť tmavého režimu, ktorého sa používatelia dožadovali poriadne dlhú dobu. A hoci do oficiálneho predstavenie OS ostáva ešte mesiacov, počas ktorých sa určte objavia rôzne záplaty a ďalšie bezpečnostné opatrenia, s veľkou pravdepodobnosťou bude možné vykonať root aj na Androide Q.

Prečítaj si tiež
Do Androidu zavítala významná novinka. Prihlasovanie pomocou dlhých hesiel je minulosťou

Otázkou však je, koľko ľudí to dnes reálne aj využíva. Kým v minulosti bol root bežnou záležitosťou, dnes je prístup používateľov oveľa pasívnejší, čo vyplýva aj so zvyšujúcou sa vyspelosťou systému Android. A čo ty? Využívaš ešte stále možnosť rootu zariadenia?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom