Google vylepšil svoje služby, ktoré po novom umožnia prihlásiť používateľa do aplikácie omnoho rýchlejšie a bezpečnejšie, informoval portál The Verge. V spolupráci s FIDO Alliance využil Google pre prihlasovanie v aplikáciách známe metódy, ktoré záškodníci len tak nezneužijú.

Služby Play prešli veľkou aktualizáciou, ktorá pre Android 7.0 a novší prináša novú možnosť prihlasovania v aplikáciách. Doterajšie zadávanie hesiel je v mnohých prípadoch zdĺhavé a používatelia si svoje údaje nemusia vždy pamätať. Bezpečnou cestou môže byť dvojfaktorové overovanie, no tu ide o zložitejší proces. Najrýchlejším a bezpečnejším spôsobom sa odteraz stáva nový štandard FIDO 2, ktorý umožňuje využiť na prihlásenie biometrické údaje, PIN alebo vzor obrazovky.

Google vylepšil prihlasovanie v aplikáciách

Výhodou takéhoto overovania je, že prihlásenie prebieha iba lokálne na danom zariadení. Aplikácie tak nebudú posielať údaje ďalej a všetko prebehne iba na smartfóne. Týmto spôsobom sa značne sťaží kradnutie prihlasovacích údajov, ktoré mohli hackeri neraz zneužiť na rôzne účely. Používateľ bude môcť miesto dlhého hesla len jednoducho priložiť odtlačok prsta, zadať PIN kód či vzor. Tieto spôsoby sú pritom známe aj pri odomykaní Android smartfónov a teraz sa dočkali ďalšieho využitia.

Nenechaj si ujsť
Android sa v ďalšej verzii priblíži Applu. Konečne začne natívne podporovať dôležitý bezpečnostný prvok

Problémom však ostáva množstvo podporovaných zariadení. Android 7.0 Nougat nie je na všetkých modeloch a podľa Googlu funguje až 50,6 % všetkých Androidov stále na Androide 6.0 Marshmallow alebo staršej verzii, ktorá túto novinku nepodporuje. Rovnako sa FIDO 2 ešte nedostal do všetkých aplikácií. Vývojárom chvíľu potrvá, kým API zapracujú do svojich titulov, aby mohli nové funkcie priniesť vo forme aktualizácie. Takýto spôsob prihlásenia sa však už využíva aj vo webových prehliadačoch či bankových aplikáciách, ktoré umožňujú prihlásiť sa heslom alebo odtlačkom prsta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP