Už v priebehu týždňa sme informovali o konferencii Android Dev Summit, na ktorej Google vyzdvihol najväčšie úspechy Androidu a oznámil viaceré funkcie či nástroje, ktoré pomôžu vylepšiť nedostatky najväčšieho operačného systému. Najnovšia aktualizácia sa bude týkať pre mnohých obľúbeného tmavého/nočného režimu.

Ten je čoraz viac využívaný napríklad pri sledovaní videí na YouTube. Okrem toho, že pri priamom svetle poskytuje lepšiu viditeľnosť a v tme tak nenamáha oči sa zistila aj zásadne lepšia výdrž batérie. Slabá výdrž smartfónov, inteligentných hodiniek či iných zariadení dnes trápi nejedného používateľa. Uvedomuje si to aj spoločnosť Google, ktorá bude nočný režim postupne zaraďovať do viacerých aplikácii.

Pri smartfónoch platí zásada, že čím je jas obrazovky vyšší, tým je samozrejme vyššia aj spotreba energie. Práve maximálny jas obrazovky bol na Google konferencii porovnávaný v rámci klasického a nočného režimu. Porovnávacie testy boli uskutočnené na zariadeniach Google Pixel a iPhone 7. Je potrebné dodať, že prvý smartfón obsahuje OLED displej, pričom iPhone 7 je vybavený LCD panelom. Pri klasickom režime boli výsledky takmer rovnaké, no nočný režim priniesol výrazné zmeny.

Viac než o polovicu väčšia úspora energie

Pri LCD paneloch sa vďaka zapnutiu nočného režimu úspory nedočkáme. Je to kvôli faktu, že aj pri tmavom režime sú naďalej využívané všetky pixely. Tie sa u OLED panelov pri vyobrazení čiernej farby automaticky vypnú a výsledok šetrenia je naozaj skvelý.

Zobraziť celú galériu (5)
@campuscodi/Twitter

Nočný režim teda pri najvyššom jase spotrebuje len 92 mAh, čo je v porovnaní s 250 mAh pri klasickom režime až o 63 % nižšia spotreba. Ak si teda vlastníkom smartfónu s OLED displejom, používanie nočného režimu v zatiaľ dostupných aplikáciách prospeje nie len tebe, ale najmä batérii telefónu. Google sa ďalej zaoberal aj jednotlivými farbami, ktoré sú pri maximálnom jase využívané.

Zobraziť celú galériu (5)
@comparerecycle/Twitter

Prečítajte si tiež!
Samsung prichádza s novou nadstavbou Androidu, ktorá je lepšia ako kedykoľvek predtým. Zameriava sa na jednu hlavnú vlastnosť

Viaceré grafy a analýzy priniesli jednoznačný výsledok. Pri maximálne nastavenom jase si spomedzi všetkých farieb vedie najhoršie práve biela. Paradoxom je, že práve biely Material dizajn bol hlavným prvkom aplikácií v posledných Google aktualizáciách. S odstupom času sa však ukázalo, že sa vôbec nejaví ako energeticky efektívny. Spoločnosť sa preto bude snažiť zaradiť nočný režim do viacerých aplikácií, no možno by prospelo zaradenie tmavého režimu do celého systému, ako to je napríklad v prípade Mate 20 Pro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú