Nové verzie Androidu so sebou vždy prinášajú nové funkcie, avšak takmer vždy sa niektorá úplne prepracuje, vo veľa prípadoch dokonca úplne odstráni. Pripravovaný Android 11 nie je v tomto smere žiadna výnimka a objavili sa v ňom problémy s inštalovaním aplikácií z neznámych zdrojov, informuje Android Police.

V štvrtej developerskej verzii operačného systému Android 11 testeri hlásia problém s inštalovaním neznámych aplikácií. Sú to tie aplikácie, ktoré neinštalujeme z Obchodu Play, ale manuálne pomocou .apk súborov.

Po tejto možnosti siahame najmä vtedy, keď sa daná aplikácia v Google Play nenachádza, alebo nový update aplikácie nebol zrovna najlepší a chceli by sme mať v mobile staršiu verziu.

Vo verziách Android 10 a starších bol tento proces mimoriadne jednoduchý. Jednou z možností bola inštalácia pomocou stránky APKMirror.com. Po vyhľadaní aplikácie a následnom vybratí jej verzie sa pokračovalo stiahnutím.

Samozrejmosťou bolo povolenie inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov. Po kliknutí na stiahnutý .apk súbor smartfón ihneď vyzval k jednoduchému povoleniu.

Dobrou správou je, že Android 11 bude túto funkciu podporovať aj naďalej, no tou zlou je správa, že bude o niečo nepríjemnejšia a zložitejšia ako doteraz.

Podľa komentárov na IssueTracker síce zostane po udelení povolení okno s upozornením funkčné, avšak samotná aplikácia sa zavrie. Keď sa potom opätovne aplikácia opätovne otvorí, tvári sa akoby bola načítaná nanovo.


Android Police

Zamestnanci Google sa vyjadrili, že v skutočnosti všetko funguje ako má a nejde podľa nich o chybu, ale skôr o bezpečnostnú funkciu. Až po tom, čo sa komentujúci neustále sťažovali na prerušenie inštalácie aplikácie, ktoré neočakávajú, Google poskytol ďalšie informácie, pričom jasne uviedol, že zmena súvisí s novou správou súborov Scoped Storage.

Scoped Storage donúti aplikácie pristupovať k vlastnému izolovanému úložisku a nie k celému súborovému systému operačného systému Android. Ide o funkciu zabezpečenia a ochrany osobných údajov, ktorú chcel Google implementovať v rámci Scoped Storage už v Androide 10, ale odložil ju, aby vývojárom poskytol čas na prispôsobenie aplikácií na podporu zmeny.


Android 11 prinesie novú funkciu, ktorá zásadne zlepší zabezpečenie systému

Tento druh inštalácie aplikácií bude teda naďalej dostupný aj v Andoide 11, avšak bude o niečo otravnejší, keďže počas inštalácie dôjde k zlyhaniu aplikácie.

Android 11 mal byť k dispozícii od stredy 3. júna, avšak Google spustenie najnovšej verzie odložil a dôvod zatiaľ neprezradil. Uviedol, že „teraz nie je čas na oslavy“ a viac detailov zverejní neskôr. Je však veľmi pravdepodobné, že odloženie spustenia súvisí s momentálnymi protestami v USA kvôli smrti Georgea Floyda.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom