Spoločnosť Amazon minulý rok oznámila, že plánuje postaviť svoje druhé sídlo. Jeho lokalita zatiaľ nie je presne určená, no spoločnosť už dostala 238 rôznych ponúk od rôznych miest, štátov a regiónov v Severnej Amerike.

Amazon si už všetky ponuky prezrel a do užšieho výberu vybral 20 najlepších kúskov. Medzi mestami nechýba Denver, New York City, Los Angeles či Chicago. Toto sú niektoré z nich:

Chicago, Illinois – sídlo z rekonštruovanej bývalej nemocnice

Nenechaj si ujsť
Amazon zohrá ešte v prípade Windowsov kľúčovú úlohu

Návrh z mesta Chicago je založený na bývalom sídle nemocnice Michael Reese. Veľkosť môže dosahovať až 1.3 km2 v závislosti od požiadaviek majiteľa. Sídlo by malo kancelárske priestory vo výškových vežiach, bývanie s rozlohou 0.58 km2, verejné námestia, pekne upravené mosty a vyhradené dopravné pruhy pre autonómne vozidlá.

Dallas, Texas – vývoj stanice pre rýchlovlak za 15 miliárd dolárov

Vývojári z firmy Matthews Southwest a Texas Central Partners sa zamerali aj na transport do a zo sídla. Sídlo Amazonu by tak mohlo obsahovať aj stanicu pre rýchlovlak, ktorý by mal zvládnuť trasu z Houstonu do Dallasu (386 km) za skvelých 90 minút. Tento projekt ale nie je úzko spojený s Amazon a realizovaný môže byť pokojne aj bez neho. Developeri by chceli začať s vývojom konštrukcie neskôr v tomto roku.

amazon
Zobraziť celú galériu (6)
Texas Central Rail Co

Dallas, Texas – sídlo z bývalého (dnes už takmer mŕtveho) nákupného centra

Ďalších vývojárov z Dallasu napadlo, že Amazon by sa mohol presťahovať do bývalého nákupného centra Valley View Mall. Bola by však požadovaná výstavba administratívnej budovy s rozlohou 46 451 m2, ktorá by sa stala súčasťou väčšej časti s rozlohou 1.74 km2. Garáž pre parkovanie bola v lete zničená a v budove ostalo už len niekoľko galérií, pizzérií a smoothie obchodov.

Newark, New Jersey – 7 miliárd daňových stimulov

Začiatkom októbra bývalý guvernér Chris Christie a zákonodarcovia Amazonu sľúbili, že ak si postavia sídlo u nich, počas nasledujúceho desaťročia mu ponúknu daňové úľavy vo výške 7 miliárd dolárov. Plán rozšíri program dotácií Grow New Jersey a poskytne ekonomické stimuly pre spoločnosti ako Amazon, ktoré spustia „transformačné projekty“ (ako HQ2).

Navrhovaný zákon by zvýšil strop pre dotácie z 5000 dolárov na 10 000 dolárov za každú pracovnú pozíciu, ktorú spoločnosť Amazon vytvorí. Christie očakáva, že návrh zákona bude podpísaný do polovice januára.

California – daňové úľavy od 300 miliónov do 1 miliardy dolárov

S obstojným návrhom prišla aj California. Tá Amazonu navrhuje počas desiatich rokov daňové úľavy od 300 miliónov do 1 miliardy dolárov.

New York – sídlo v štyroch štvrtiach

Mesto New York Amazonu údajne ponúka miesto pre sídlo až v štyroch štvrtiach – Midtown West, Financial District, Brooklyn Tech Triangle a Long Island City. Prípad pre New York City je jednoduchý: „Sme globálnym hlavným mestom obchodu, kultúry a inovácií,“ napísal primátor NYC, Bill de Blasio, v liste generálnemu riaditeľovi Amazonu, Jeffovi Bezosovi, ktorý bol súčasťou návrhu. „Žiadne mesto nemá väčšiu rozmanitosť talentov, odvetví a kolízií, ktoré poháňajú skvelé myšlienky a spoločnosti.“

Philadelphia – tri miesta, ktoré by pokrývali celkovo 2.6 km2

Amazon uviedol, že by mu vyhovovali aj existujúce stavby s rozlohou od 46 400 m2 do 743 200 m2. Philadelphia by pritom tieto požiadavky mohla perfektne pokryť. Úradníci ponúkajú až tri rôzne sídla s celkovou rozlohou až do 2.60 km2. Nedokončené stavby ako napríklad Schuylkill Yards, uCity Square a Navy Yard už teraz poskytujú stovky tisíc metrov štvorcových kancelárií, obchodov, tranzitných liniek a obytných priestorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom