Jeden z najznámejších internetových obchodov pôvodom z Česka vydal zaujímavú tlačovú správu. Informuje v nej nielen o svojich hospodárskych výsledkoch z minulého roka, ale aj o inováciách, ktoré priniesol. 

Predajná sieť Alza je známa nielen v Česku, ale aj u nás na Slovensku, v Maďarsku a ďalších krajinách EÚ. Celkové zisky v mnohých krajinách výrazne narástli a Alza tak určite má čo oslavovať.

Zisky v stovkách miliónov eur

Podľa predbežných výsledkov dosiahla Alza v roku 2017 obrat vo výške takmer 21 miliárd českých korún bez DPH, čo je v prepočte okolo 831 miliónov eur. Voči minulému roku je to nárast o 20,7 %. Ešte lepšie však znie nárast v jednotlivých štátoch. V Česku je to +17,9 %, na Slovensku +19,5 % a v EÚ až +80 % (z toho Maďarsko +40 %). Alza sa nemusí hanbiť ani za najvyšší denný obrat. Ten počas predvianočnej akcie Black Friday prvýkrát v histórii spoločnosti prekročil hranicu 7,9 miliónov eur.

Nenechaj si ujsť
Alza má v Česku novinku: Predajňu bez predavačov

„Za rok 2017 sme obslúžili cez 2,9 miliónov unikátnych zákazníkov, vybavených bolo cez 7,9 miliónov objednávok. Takmer 30 % z nich bolo uskutočnených z mobilných zariadení. Najčastejšie býva tovar vyzdvihnutý osobne – buď priamo v kamenných pobočkách (celkom 49 predajní) alebo v AlzaBoxoch (78 naprieč všetkými krajinami), využíva to takmer 73 % zákazníkov,“ uviedol Tomáš Havryluk, podpredseda predstavenstva Alza.cz.

Najviac sa predávala elektronika

Alza už okrem počítačov dávno predáva aj domáce spotrebiče, autá, hračky či šperky. Najviac sa ale predávali mobilné telefóny. Ich predaj narástol o 17,4 % a viac než 50 % z nich bolo predaných priamo zo skladov jednotlivých pobočiek. Z notebookov, príslušenstva, komponentov, televízorov, elektra a PC zostáv zas vznikol obrat cez 39 miliónov eur.

Okrem samotných predajov sa však Alze darilo aj v mnohých ďalších oblastiach a neunikala ani pred svetom inovácií. Spustila napríklad predaj elektromobilov značky Tesla a začala akceptovať platby kryptomenou Bitcoin. Veľkú pozornosť pritihalo aj spustenie pilotnej prevádzky Predajne budúcnosti, v ktorej nie sú prítomní zamestnanci a celý nákup prebieha cez samoobslužné boxy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom