Na základe aktuálnych pozorovaní dnes môže našu planétu zasiahnuť ďalšia geomagnetická búrka, hrozia výpadky signálu a výkyvy elektrickej siete, informuje iMeteo. Slnko naďalej silnie a situácia na obežnej dráhe sa pre ľuďmi vytvorené družice ešte vždy drasticky zhoršuje.

Jedna zo slabších

Geomagnetická búrka najnižšej triedy G1 má zasiahnuť Zem dnes, pričom dokáže spôsobiť mierne výkyvy elektrickej siete či ovplyvniť migrujúce živočíchy. Práve satelity momentálne trpia najviac a ich orbitálna degradácia v poslednej dobe drasticky narástla. Prevádzkovatelia sa ich snažia zachrániť presunom na vyššiu orbitu, čo robí aj Európska vesmírna agentúra (ESA).

Solárny vietor podľa portálu SpaceWeather k Zemi prúdi cez veľkú dieru v slnečnej atmosfére. Dianie spôsobí aj silnejšiu polárnu žiaru v severných krajinách, nie však tých európskych a dotkne sa najmä Severnej Ameriky. Viditeľná môže byť v najsevernejších štátoch USA, prevažne však z Kanady.

SDO/AIA

Skoré varovanie pred geomagnetickými búrkami je pre mnohé priemyselné odvetvia kľúčové a to najmä v prípade, že sa jedná o silnejšiu búrku než G1. V niektorých prípadoch môže zabezpečiť prevenciu pred poškodením niektorých zariadení, v ktorých sa začne hromadiť statická elektrika – väčšina zariadení jej výbojom odolná, avšak nie všetky a ohrozené sú aj družice.

Poriadne problémy

Geomagnetické búrky dokážu dosiahnuť aj oveľa silnejšie úrovne až do stupňa G5, pri ktorom dochádza k vážnym problémom s ovládaním napätia v elektrických sieťach, zlyhávajú ochranné systémy a niektoré siete môžu skolabovať kompletne, pričom hrozí aj vážne poškodenie transformátorov, vysvetľuje NOAA.

Takéto búrky sú ale veľmi zriedkavé a Zem najčastejšie zasiahnu práve úrovne G1, prípadne G2. Tie dokážu spôsobiť paniku elektrických systémov operujúcich vo vyšších zemepisných šírkach a pri dlhšom trvaní dokonca poškodiť aj transformátory. Zmeny v atmosférickom odpore satelitov zase spôsobujú problémy s predpovedaním ich orbity.

NASA

Najsilnejšia zaznamenaná geomagnetická búrka modernej histórie ľudstva je Carringtonova udalosť z roku 1859, kedy ľudstvo našťastie nebolo tak závislé na elektrickej energii. Došlo však k silnej polárnej žiare dokonca až nad Karibikom a zlyhali telegrafné siete po celom svete, pričom ich operátori dostali v niektorých prípadoch elektrický šok.

Ľudstvo 20. a 21. storočia zatiaľ takáto udalosť nepostrehla a azda najväčšie škody sú často také, ktoré verejnosť nepocíti – jednou z nich je napríklad strata 40 družíc satelitnej konštelácie Starlink, ktorú utrpela spoločnosť SpaceX tesne po ich vynesení do vesmíru kvôli nečakanej geomagnetickej búrke a príliš hustej atmosfére v tejto výške.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP