Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované: Straty spôsobené geomagnetickou búrkou sú nakoniec v prípade SpaceX obrovské. BBC informuje, že vesmírna spoločnosť Elona Muska nakoniec stratila až 40 z celkového počtu 49 naposledy vypustených nových satelitov systému Starlink, ktorý po celom svete poskytuje satelitné internetové pripojenie a už je dostupný aj na Slovensku.

SpaceX tak neuspela ani s pokusom prepnúť ich do bezpečnostného režimu, ktorý by Znížil odpor a umožnil satelitom vystúpať o niečo vyššie v hustejšej atmosfére.

„Je to ich doposiaľ najväčšia strata,“ povedal webu Business Insider harvardský astronóm Jonathan McDowell. Pripomenul však, že ide len o zlyhanie vypustených satelitov, nie zlyhanie rakety Falcon 9, ktorá zariadenia vyniesla. „Nemyslím si, že je to pre nich game-changer,“ uviedol však s tým že SpaceX možno zmení trajektóriu a spôsob, akým satelity umiesňuje na orbitu Zeme.

Pôvodný článok z 13:19: Americká spoločnosť SpaceX môže prísť až o 40 svojich satelitov Starlink. Na vine je geomagnetická búrka, ktorá spôsobila zvýšenie hustoty vrchných vrstiev atmosféry a znemožnenie dosiahnutie vyššej orbity. TASR o tom informuje na základe utorkových správ z webovej stránky SpaceX.

Bezpečne zhoria v atmosfére

„Na základe priebežnej analýzy zvýšený atmosférický odpor v nižšej nadmorskej výške znemožnil satelitom začať výstup na orbitu a až 40 z nich sa vráti do atmosféry Zeme – alebo sa do nej už vrátilo,“ píše SpaceX. Tieto satelity po návrate do atmosféry zaniknú, teda zhoria. Riziko ich kolízie s inými satelitmi podľa SpaceX nehrozí.

Nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX vo štvrtok 3. februára vyniesla do vesmíru 49 satelitov Starlink. Raketa odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida. Tieto satelity však v piatok zasiahla geomagnetická búrka.

SpaceX/Twitter

Takéto búrky spôsobujú zahrievanie atmosféry a nárast jej hustoty v nadmorskej výške, do ktorej tieto satelity vynášajú. Tým sa podľa SpaceX zvýšil atmosférický odpor, ktorý bol až o 50 percent vyšší ako pri predchádzajúcich štartoch. Tím Starlink satelity preradil do bezpečnostného režimu, počas ktorého zmenia spôsob letu s cieľom minimalizovať odpor.

Vyrieši to Starship?

Rakety Falcon 9, na ktoré sa spoločnosť v tomto prípade spolieha, sú hnané na svoje absolútne limity a nesú také množstvo nákladu, aké im ich technické vybavenie a profil misie dovoľuje. Prvý stupeň si totiž musí odložiť dostatok paliva na to, aby následne pristál naspäť na Zemi.

Tento problém môže čiastočne vyriešiť nová a oveľa väčšia raketa Starship, ktorá unesie oveľa ťažší a rozmernejší náklad a môže tak vyniesť množstvo družíc Starlink na o niečo vyššiu orbitu, kde je atmosféra redšia a nebude vadiť ani prípadná geomagnetická búrka.

SpaceX/Flickr/C-Bass Productions/Youtube Screenshot/Úprava redakcie

Starship sa pomaly pripravuje na svoj debutový orbitálny let a Musk chystá nové informácie pre verejnosť, o ktoré sa podelí počas štvrtkovej prezentácie (pre Európanov piatkovej). V Starbase zároveň čoskoro dôjde k vôbec prvému spojeniu oboch stupňov rakety pomocou veže s ramenami, ktorú SpaceX nazýva Mechazilla, píše NASASpaceFlight.

Výhodou nižšej štartovacej orbity však je, že satelity, ktoré okamžite zlyhajú, po pár dňoch automaticky zhoria v atmosfére aj bez vlastného pohonu. Pri vyššej orbite to bude trvať o niečo dlhšie, čo znamená že nefunkčné satelity je nutné dlhšie monitorovať a dávať na ich trajektórie dobrý pozor – zrážky družíc s vesmírnym odpadom totiž nie sú až takou výnimkou a Čína tak len nedávno prišlo o jeden zo svojich satelitov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú