Je tomu už pár storočí, odkedy Galileo Galilei predniesol teóriu o tom, že naša planéta Zem nie je doska, ale je guľatá. Pripravil si k tomu viacero argumentov a dôkazov, no niektorým to stále nestačí. Príkladom je istá skupina ľudí, ktorá stále verí, že Zem je plochá.

Mapy Google dostali včera ďalšiu aktualizáciu, ktorá pridáva tzv. Globe Mode, čo je vlastne 3D model Zeme. Ako naznačuje aj názov, má tvar gule, čo zrejme naštve nejedného vyznávača teórie o plochej Zeme. Tých zatiaľ nedokázali presvedčiť mnohé dôkazy o jej tvare, ani živé vysielanie zo stanice ISS.

Konečne skutočná mierka

Mód je momentálne dostupný v desktopovej verzii a stačí sa len oddialiť a Zem sa zmení na guľu, respektíve geoid (čo je najpresnejším vyjadrením tvaru našej planéty). Tento režim tak konečne opravuje problém, ktorým trpelo klasické ploché zobrazenie sveta. Krajiny ktoré boli ďalej od rovníka pôsobili, že sú v skutočnosti väčšie a také maličké Grónsko sa zdalo byť, akoby malo veľkosť Afriky. Režim glóbusu má tiež priniesť presnejšiu prezentáciu sveta používateľom.

K novej funkcii sa vyjadril aj Pete Svarrior z organizácie Flat Earth. Podľa neho to je len ďalšia nepresná projekcia. Mapy Google sú podľa neho len produktom, ktorý má ľuďom doručiť to, v čo chcú veriť. Väčšina ľudí totiž verí, že Zem je guľa a preto to je podľa neho podnikateľským ťahom. Nuž, každý sme nejaký a kým teória o plochej Zemi nikomu neubližuje, tak si každý môže myslieť čo chce. Koniec koncov, ako sa hovorí – Nie je to pravda, ale mohla by byť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom