V stredu, 7. augusta, predstavila spoločnosť Samsung novú generáciu vlajkovej lode so stylusom Galaxy Note 10. Séria Galaxy Note má za sebou úspešnú históriu, ktorá sa síce nezaobišla bez sklamaní, no v každom prípade si našla obrovské množstvo fanúšikov.

Všetko sa to začalo pred 8 rokmi, kedy Samsung debutoval so svojím prvým modelom Samsung Galaxy Note. V tom čase vzbudzovalo toto zariadenie väčší záujem zo strany verejnosti, ako smartfóny od konkurenčného Apple. Niektorí ľudia dokonca nevedeli, či ide smartfón alebo tablet.

Tabletofón či phablet?

Ani samotný Samsung nevedel pomenovať kategóriu, do ktorej má zariadenie patriť, takže sa objavovali názvy ako tabletofón či phablet. V roku 2011 nebolo zvykom vlastniť smartfón s uhlopriečkou 5,3 palca a mnohí konzervatívni používatelia označovali novinku za placku, ktorá sa bude veľmi ťažko ovládať.

Samsung nakoniec predal za necelý rok vyše 10 miliónov kusov a to aj vďaka tomu, že si zariadenie kupovalo mnoho používateľov ako pomocníka pri práci. O všetko sa postaralo dotykové pero S-Pen, ktoré so sebou prinieslo funkcie na zjednodušovanie práce a ovládania. O rok neskôr bol predstavený nástupca Galaxy Note 2. Za dva mesiace sa predalo vyše 5 miliónov kusov tohto zariadenia, čo bol pre Samsung výborný výsledok. Z dizajnového hľadiska boli zmeny minimálne, no vylepšeniami si prešli špecifikácie.

Zobraziť celú galériu (4)
Samsung Galaxy Note 2 -z dizajnového hľadiska boli zmeny oproti predchodcovi minimálne, no vylepšeniami si prešli špecifikácie, SITA

Okrem väčšieho displeja či zvýšenia kapacity batérie bola najväčším lákadlom funkcia Air view. Vďaka nej sme mohli smartfón ovládať bez toho, aby sme sa dotkli jeho displeja.

Trojka s luxusnou kožou

V poradí tretia generácia Galaxy Note so sebou priniesla vylepšené funkcie, krajší dizajn a v neposlednom rade dávku luxusu a elegancie. Zadná časť zariadenia bola pokrytá umelou kožou, čo bolo v tom čase niečo nevídané a luxusné, takže opäť všetko nasvedčovalo, že predaj bude úspešný.

Zobraziť celú galériu (4)
Samsung Galaxy Note 3 všetkých zaskočil hlavne imitáciou kože na zadnej strane, vďaka čomu pôsobil luxusným dojmom, SITA

Samsung Galaxy Note 3 s 5,7-palcovým Super AMOLED displejom ponúkal oproti svojmu predchodcovi FullHD rozlíšenie, lepšiu kameru, väčšiu kapacitu batérie či bezdrôtové nabíjanie. Nezabudlo sa ani na stylus, ktorý tiež prešiel vylepšeniami a ponúkal množstvo užitočných funkcií.

V septembri 2014 bol predstavený Samsung Galaxy Note 4. Samsung sa držal svojich overených riešení, pričom sa opäť nezabudlo na imitáciu kože na zadnej strane zariadenia. Tá bola doplnená o kovové rámy a ďalší hit bol na svete. Opäť sa zvýšilo rozlíšenie AMOLED displeja, vylepšila sa kamera, no batéria či výkon ostali takmer bez zmien. Aj preto možno považovať štvrtý Note za zariadenie, na ktoré sa neoplatilo prechádzať.

Z nezaujímavého Galaxy Note 5 rovno na vybuchujúci Galaxy Note 7

Samsung Galaxy Note 5 bol pre viacerých používateľov sklamaním. Z dizajnového hľadiska neprišiel s ničím novým a výrazne pripomínal Galaxy S6. Smartfón poháňal štvorjadrový procesor so 4 GB pamäťou RAM a o výdrž sa postarala 3 000 mAh batéria.

Super AMOLED displej s rozlíšením 2 560 x 1 440 pixelov bol pokrytý najnovším ochranným sklom Gorilla Glass a všetko bežalo na systéme Android 5.1. Samsung Galaxy Note 6 nebol nikdy predstavený, lebo nikdy ani neexistoval. Samsung sa totiž rozhodol, že číslo 6 preskočí a z piatej generácie sa rovno presunul na siedmu, aby synchronizoval sériu Note so sériou Galaxy S.

Zobraziť celú galériu (4)
Galaxy Note 7 malo problémy s batériou a preto sa stávalo, že často horel, či dokonca vybuchoval. Neskôr bol z trhu stiahnutý, TheVerge

V prípade Galaxy Note 7 však išlo o poriadne fiasko. Zariadenie trpelo problémom s batériami. Samsung sa nakoniec rozhodol v októbri 2016 stiahnuť toto zariadenie z trhu, čo bolo pravdepodobne najlepšie riešenie.

Vylepšenia pokračovali aj naďalej

V roku 2017 sa začali objavovať informácie, že sa blíži predstavenie nového Galaxy Note 8. Séria Note bola ešte čiastočne poznačená negatívami spojenými s predchádzajúcou siedmou generáciou, no očakávania boli aj tak veľké. Galaxy Note 8 prišiel s dizajnom, ktorý nápadne pripomínal model Galaxy S8+, nakoľko bol zadný kryt vyrobený zo skla a boky lemoval kovový rám. Okraje 6,3-palcového displeja sa mierne zahli, čo malo pomôcť k ešte lepšiemu ovládaniu stylusom.

Okrem väčšej vnútornej pamäte sa zvýšila aj pamäť RAM, vylepšila sa kamera, no, naopak, o málo ubudlo z kapacity batérie. Nechýbala ani odolnosť voči vode či prachu s krytím IP68. Deviatka prišla s vylepšenou batériou, stereo reproduktormi či mierne zväčšenou obrazovkou. Výraznejšou zmenou prešlo pero S-Pen, ktoré dostalo zaujímavú funkciu. Pomocou Bluetooth totiž umožňuje ovládanie fotoaparátu, videí a mnoho ďalšieho.

V Galaxy Note 9 bol použitý rovnaký hardvér ako v prípade Galaxy S9 Plus. Na fotografovanie slúži duálna kamera so širokouhlým objektívom s rozlíšením 12 MPx a teleobjektív s rovnakým rozlíšením 12 Mpx. Prítomná je aj umelá inteligencia, ktorá  fotografie vylepšuje.

Nový kráľ Galaxy Note 10 bez jacku

Ako už bolo spomenuté vyššie, tak 7. augusta Samsung predstavil najnovšiu generáciu série Note, ktorá sľubuje množstvo inovácií a úplne nový dizajn. Nový Samsung Galaxy Note 10 prišiel prvýkrát v histórii v dvoch veľkostných verziách.

Nie je tajomstvom, že Note 10 je určený pre najnáročnejších zákazníkov, ktorí majú tie najvyššie nároky. Menšia verzia disponuje displejom s veľkosťou 6,3 palca a rozlíšením FullHD +, pričom väčší brat má veľkosť 6,8 palca a rozlíšenie WQHD+ s podporou HDR10 +. Zákazníci sa môžu tešiť aj na rýchle či reverzné nabíjanie, ktoré dokáže nabiť aj iné smartfóny.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Nezameniteľným znakom série Galaxy Note je bez pochyby pero S-Pen, ktoré prichádza s dosahom až 40 metrov a navyše podporuje šesticu užitočných gest pre rôzne akcie. Asi najzásadnejšou zmenou v porovnaní s predchádzajúcou generáciou  prešiel fotoaparát. Prítomné sú 3 objektívy, pričom väčšia verzia má ešte o jeden objektív naviac.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Veľkým sklamaním pre mnohých používateľov bude absencia 3,5 mm audio jacku. Samsung sa teda vybral cestou ako jeho niektorý konkurenti, ktorí sa s jackom rozlúčili už dávnejšie. V praxi to bude znamenať len toľko, že si budeš musieť zadovážiť redukciu. O dostupnosti, cenách a ďalších špecifikáciách sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

V každom prípade môžeme skonštatovať, že za bohatú históriu série Galaxy Note sme mali možnosť vidieť naozaj krásne kúsky, ktoré prinášali so sebou mnoho inovácií či rôznych vylepšení. Boli sme však svedkami aj nie príliš podarených modelov, ktoré neponúkali nič nové a len kopírovali dizajn série Galaxy S alebo svojich predchodcov. Týchto prípadov však bolo, našťastie, menej. Čiernu škvrnu na sebe zanechal už vyššie spomínaný Galaxy Note 7, ktorý mal problémy s batériou a kvôli viacerým výbuchom bol nakoniec z trhu stiahnutý.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Samsungu sa postupne podarilo túto pomyselnú čiernu škvrnu vyčistiť a s pokojným svedomím môžeme skonštatovať, že s novinkou Galaxy Note 10 určite zaboduje aj pri zákazníkoch, ktorí na sériu Note z rôznych dôvodov zanevreli. Aj napriek chýbajúcemu jacku môžeme Galaxy Note 10 považovať za elegantné zariadenie s moderným dizajnom, ktoré je prešpikované tými najnovšími technológiami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom